KYK’daki haksızlıkların ardı arkası kesilmiyor, şimdi de bir öğrenci ‘HPV riski var’ denilerek yurttan uzaklaştırıldı

0
129

Kocaeli Fatma Seher Hanım KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan Kocaeli Üniversitesi öğrencisi M.B. “bulaşıcı hastalık taşıdığı şüphesiyle” yurt müdürü Mukaddes Ayvaz tarafından yurttan atılmakla tehdit edildi ve uzaklaştırıldı.

Olayın gerçekleşmesi M.B.’nin özel bir konuşması sırasında HPV taşıdığından şüphelendiğini dile getirmesiyle başladı. Yurtta kalan bir öğrenci, M.B.’nin özel konuşmalarını duyup, kendisine anlatılmış olmadığı halde yurt yönetimine bu kişisel bilgiyi aktardı. Yurt yönetimi, kişisel verilerin gizliliğini ihlal eden şikayetçi öğrenciyi, bilgilendirip geri göndereceği yerde, mağdur M.B.’yi aynı gün yurttan uzaklaştırdı.

M.B., yaşadığı mağduriyeti şu şekilde anlattı: “Hastalığımın tuvalet vs. gibi bir yolla bulaşmadığını söylememe, diğer kız arkadaşlarımın sağlığını herhangi bir şekilde tehdit etmiyor olmama rağmen yurda girmemem gerektiği söylendi.”

M.B.’nin aktardığına göre yurt yönetimi, HPV testi sonuçlanıncaya kadar yurda girmemesini istedi. Öğrencinin yalnızca eşyalarını alması için yurda girişine izin verildi.

M.B., “Şikayet sonrasında 7 Kasım 2023 tarihinde yurda giriş yapıp Leep isimli tedavi sürecime dair epikrizimi gösterdim ve raporumu teslim ettim. Doktorum en yakın HPV testini 6 ay sonra yapabileceğimi söyledi. Fatma Seher Hanım KYK Yurt Müdürü Mukaddes Ayvaz tarafından 7 Kasım 2023 tarihinde göstermek ve bildirmekle yükümlü olmadığım (1593 numaralı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na göre HPV, bildirilmekle yükümlü olunan bir hastalık değil) hastalığım yüzünden sonuçlarımı (epikriz dışında gösterebileceğim bir belge yok, ki onu da gösterdim) göstermediğim için yurttan çıkartılmakla tehdit edildim.” dedi.

Barınma hakkı elinden alınan M.B., okulu bırakıp Kocaeli’den ayrıldı ve ailesinin yanına döndü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.