Lübnan Komünist Partisi gerilla birlikleri kurdu!

0
1504

untitledlkpRussia Today’in haberine göre, Lübnan Komünist Partisi, Irak ve Suriye’nin yanı sıra, ülkeleri için de tehdit olan IŞİD ve El Nusra Cephesi’ne karşı gerilla birlikleri kurduklarını açıkladı.
Russia Today’e konuşan bir komünist gerilla, birliklerinin Hizbullah’tan ve ordudan bağımsız ve farklı bir yapılanma olduğunu belirtiyor.
Bekaa bölgesinde, ordunun gerisinde mevzilendiklerini belirten bir başka komünist, mezhepsel veya etnik kökenli bir yapıya sahip olmadıklarını, ülkelerini son metresine kadar savunacaklarını söylüyor.
İsrail’e karşı yürütülen savaşta yer almış eski ve deneyimli gerillalardan eğitim alan Lübanlı genç bir komünist ise, savaşı ve insan öldürmeyi normal şartlarda tercih etmeyeceğini, fakat ülkesi tehdit altındayken kanının son damlasına kadar onu savunacağını söylüyor.
Lübnan Komünist Partisi, 1924 yılında bir gazeteci ve bir de tütün işçisinin öncülüğünde kurulmuş.
2. dünya savaşının sonuna kadar Fransa işgalinde olan bölgede illegal faaliyet yürüten Lübnan Komünist Partisi, 1944 yılında Suriye ve Lübnan Komünist Partisi olarak ikiye bölünmüş.
İç savaş yıllarında da birlikler halinde yer alan Lübnanlı komünistler, Sunni aşiretlerle ve Şii hareketlerle çatışmalara girmiş ve birçok üyesi bu süreçte infaz edilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.