Mehmet Tanlı Yazdı: Berlin’de Gezi Parkı Festivali

0
2007

27 Mayıs 2013 yılında İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’nda bulunan ağaçların kesilmesi ve AKP iktidarının baskıcı politikalarını eleştiren ve tüm yurda yayılarak yaklaşık 2,5 milyon kişinin katıldığı Gezi eylemleri Almanya’nın başkenti Berlin’de hatırlanacak.

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin orantısız güç kullanması sonucu sekiz ilerici genç katledilmiş 8163 kişi de yaralanmıştı. Onlarca kişi sakat kalırken yüzlerce insan da tutuklanmıştı. 

Hatırlanacak olursa Gezi olaylarında yandaş medya hayli tepki almıştı. O zamanlar bu yandaş medyanın göstermediği, yazamadığı onca olay oldu. Eylemleri yayınlamayan kanallarda çalışan bazı vicdan sahibi gazeteciler, bu durumu içlerine sindirememiş ve işlerini bırakmışlardı.

Gezi eylemlerini unutturmak istemeyen Birleşik Haziran Hareketi Berlin Grubu 2 Haziran 2018 Cumartesi günü Gezi eylemlerinin beşinci yıldönümünde “Savaşa, OHAL’e ve Diktatörlüğe karşı GEZİ FESTİVALİ 2018” adında festival düzenliyor. 

Türkiyelilerin yoğun olarak yaşadığı Berlin’in Kreuzberg ilçesindeki Blücherplatz’da başlayacak festivalde Moğollar grubu, Panzehir, Taner Akyol & Trio, Grup Canlar, Gezi Piyanisti Davide Martello sahne alacak. Ayrıca çeşitli yazar ve gazetecilerle de söyleşiler gerçekleşecek.

Almanya’nın başkenti Berlin’deki festivalde  Önder İşleyen (Birleşik HAZİRAN Hareketi Y.K. Üyesi ), Feray Aytekin Aydoğan (Eğitim-Sen Genel Başkanı) Gazeteci Erk Acerer (BirGün) ve Sürgün Gazeteciler’in katılımlarıyla park forumları oluşturulacak ve bu forumlarda katılımcılar aşağıdaki konularda tartışma toplantıları yapacaktır: 

-Baskın seçimlere giderken Türkiye’nin halleri, muhalefet ve birleşik mücadele 

– Türkiyede Medya’nın bugünkü hali ve alternatif medya

Festival programında çocuklar da unutulmamış. Çocuklar için atölyeler kurulacak ve halk dansları gösterisi yapılacak. 

Girişlerin ücretsiz olacağı  festivalde yiyecek, içecek ve bilgi standları da olacak. 

Festivali organize eden Birleşik Haziran Harekatı Berlin yöneticileri festival ile ilgili beklentilerini şöyle ifade ettiler: “Türkiye’de  baskılar sürdüğü müddetçe, gazeteciler, aydınlar hapisteyken, KHK ile binlerce ihraç edilip işini kaybeden insanlar olduğu müddetçe Gezi Ruhu ölmez. Gezi dünyaya örnek olmuş onurlu bir direnişti. Ortak mücadele ve demokratik birlikteliklerle bu karanlığa önce festivalde sonra 24 Haziran’da adaletsizliklere, hukuksuzluklara, katliamlara, yolsuzluklara tüm demokrat insanlarla birlikte Berlin’de bir kez daha hayır diyeceğiz. Gezi’de yitirilen tüm canları saygıyla anıyor tüm demokratları Festivalimize kalpten davet ediyoruz.” 

Gezi Festivaline katılanlar isterlerse aşağıda belirtilen dayanışma hesabına bağış yapabilirler:

Gezi Festival, IBAN: DE58 1009 0000 7125 6980 47, BIC: BEVODEBB

festivalgezi@gmail.com

www.gezifestival.jimdo.com

Mehmet Tanlı/ Almanya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.