Metal işçileri hakları için yürüyor

0
916

Birleşik Metal-İş’e bağlı emekçiler, haklarını aramak için 3 ilden yürüyüş başlattı. 500 işçi Ankara’ya yürüyor.

Birleşik Metal-İş’e bağlı işçiler, Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Eskişehir, İstanbul ve Ankara olmak üzere 3 farklı ilde, 4 eylemle bir kez daha alanlara çıkan işçiler, görüşmelerden sonuç alamayınca çareyi Ankara’da aramaya karar verdi. Bakanlık ve işverenle yapılan görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmayınca haklarını arayan Entil, Tarkon ve Hapalki işçileri alanlara döndü.

Cumhuriyet’ten Olcay Büyüktaş’ın haberine göre Genel Başkan Adnan Serdaroğlu, Eskişehir İŞKUR İl Müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada, “Özellikle İŞKUR önünde toplandık. Ödenmeyen ücretler ve kıdem tazminatlarımızın ‘Ücret Garanti Fonu’ndan karşılanmasını talep ediyoruz… Eskişehir’de yaşanan haksızlığı sağır sultan duydu ama işçilerin en ufak bir hak alma mücadelesine tahammül edemeyenler, patronların 500 işçiyi hiçbir hakkını ödemeden kapının önüne koymasına ses çıkarmıyor. Zeytinoğlu grubu emek hırsızlığı yapıyor… TMSF yandaş şirketi kurtarmak için şirketleri zarara uğrattığı biliniyor. İşçiler yıllarca çalıştı, üretti, şimdi açlık ve işsizlikle karşı karşıya…” dedi. 

Emekçilerin bir kısmı dün Organize Sanayi Bölgesi’nde Entil endüstri fabrikası önünde direnişe başlarken bir diğer grup da bugün İstanbul TMSF önünde yapılacak basın açıklaması için yola çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.