Muhalefete Karşı Gözaltı ve Tutuklama Terörü

0
1330

IMG_2214AKP, OHAL sürecini de bahane göstererek devrimci gruplara ve sivil toplum örgütlerine saldırmaya devam ediyor. Son birkaç gün içinde gerçekleşen operasyonlar nedeniyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Büyükada’da Uluslararası Af Örgütü’ne Baskın

5 Temmuz’da Uluslararası Af Örgütü Büyükada’da toplantı halindeyken polis toplantıyı basmış ve 10 kişiyi gözaltına almıştı. 15 günlük gözaltı süresi sonrasında gözaltına alınan on kişiden altısı tutuklandı. Tutuklananlar arasında değişik ülkelerden gelen hak savunucuları var.

Af Örgütü tutuklamalar ile ilgili şunları söyledi: “Yargılama basında yürütülüyor, yargı yalnızca uyguluyor. Bu yalnızca Türkiye’deki muhaliflere değil Türkiye’nin kendisine de bir saldırıdır. Muhalifler halk düşmanı olarak gösteriliyor. Türkiye’nin otoriterleştiğini herkes biliyor ama kimse bir adım atmıyor. Artık Türkiye saygın bir ülke değil. Bu rejim saygın değil. Bölgede bir istikrar kaynağı değil. Artık dünyada herkes Türkiye’ye kırmızı çizgileri aştığını göstermeli.”

Eğitim-Sen, TTB ve SES Yöneticileri Gözaltına Alındı

Bu sabah polis Adana, Ankara ve Diyarbakır’da operasyonlar düzenledi. Yapılan operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltı alındı.

Gözaltına alınanlar arasında arasında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışanı Fırat Tursun, Diyarbakır Tabip Odası eski başkanlarından Dr. Selçuk Mızraklı, Dr. Cengiz Günay, Dr. Şemsettin Koç ile Necdet İpekyüz, SES eski Diyarbakır Şubesi Başkanı Hülya Alökmen Uyanık ve öğretmen Sadrettin Kaya ve Eğitim Sen TİS ve Hukuk Sekreteri Ebru Yiğit yer alıyor.

Evrensel gazetesinin haberine göre, yapılan operasyonun DTK kapsamında olduğu ve gözaltıların artacağı belirtiliyor.

İstanbul’da da Ev Baskınları Gerçekleşti

İstanbul’da da bu sabah birçok eve operasyon düzenlendi. Devrimci Gençlik Hareketi’ne yönelik yapıldığı belirtilen operasyonda 12 kişi gözaltına alındı.

19 Temmuz 2017
Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.