Nakşibendi Tarikatı’nın Bakanlık onayıyla okullarda dağıttığı kitapta skandal ifadeler

0
890

Nakşibendi Tarikatı’na yakınlığıyla bilinen Server Yaşam Vakfı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) izniyle okullarda düzenleyeceği bilgi yarışması için hazırlanan kitapta skandal ifadeler yer aldı.

Yarışma kapsamında öğrencilere dağıtılan, “Edep Mektebi” isimli kitapta “Erkekle kadın tokalaşmaz.”, “Kadın edepli giyinmelidir.”, “Müzik haramdır.” gibi ifadelere yer verildi.

BirGün’de yer alan habere göre, ilkokuldan liseye kadar temel eğitimin her kademesindeki öğrencilere yönelik bilgi yarışması düzenlemek için MEB’den onay alan Server Yaşam Vakfı tarafından hazırlanan yarışma kitabı, küçük yaştaki öğrencilerin beyninin nasıl yıkandığını bir kez daha gözler önüne serdi. Vakfın, “ahlak” temasıyla düzenleyeceği yarışma için hazırlanan, “Edep Mektebi” isimli kitapta, “Kadınların mahremleri dışındaki insanların yanına ya da dışarı çıkarken edep yerlerini kapatan kıyafet giymesi gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Nakşibendi Tarikatı Şeyhi Mahmut Esad Coşan’dan alıntılar içeren kitapta, “Giyinme ve İbadet Adabı” ile “Eğlencede Edep” konuları işlenirken “erkeklerin ipek kıyafet giymesinin yasaklandığı”, “kadınların başörtülerini omuzlarına kadar indirip, ‘haram olan boyunlarını’ örtmesi gerektiği” gibi buyruklar yer alıyor.

Söz konusu kitapta, “Elbisede aranacak şartlar” ise şöyle sıralandı:

“Elbise avret yerlerini düzgünce örtmelidir. Çok dar ve şeffaf olmamalıdır.
Elbise helal olmalıdır. Mesela erkekler için ipek giymek haramdır.
Vücut hatlarını belli edecek kadar dar giyinmek de dinen uygun bir davranış değildir.”

“Müzik haram, kadınların öne çıktığı filmler tehlikeli”

Kitapta, müziğin haram olduğunu ima eden ifadelere de yer verildi. Müziğin haram mı yoksa helal mi olduğu konusunda farklı görüşlerin olduğunu öne süren kitapta, “Müziğin sözlerinde haram olmamalı” ifadesi de yer aldı. Kitabın, “Eğlencede Edep” bölümünde filmlere de değinildi. Kadınları ön plana çıkaran filmlerin, “tehlikeli sonuçlar doğurduğu” iddia edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.