NATO Genel Sekreteri: “Yakında Türkiye’yi ziyaret edeceğim”

0
107

Temmuz ayında gerçekleştirilecek NATO zirvesi öncesi Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrası, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg basın toplantısı düzenledi.

Toplantının odak noktasının Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği olduğunu ve NATO’nun Ukrayna’ya benzeri görülmemiş bir yardım sağladığını belirten Stoltenberg, “Ukrayna kuvvetlerinin işgal altındaki topraklarını özgürleştirmek için ihtiyaç duydukları kapasiteye sahip olduklarından eminim ama NATO olarak daha fazlasını yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, güçlü finansman ile destek paketi üzerinde çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu Ukrayna’nın uzun vadede caydırıcılığını ve savunmasını sağlayacak. Güvenlik ve savunma alanlarının yeniden inşasına yardımcı oalcak” ifadelerini kullandı.Tüm müttefiklerin Ukrayna’nın NATO üyesi olması konusunda hemfikir olduğunu vurgulayan Stoltenberg, Rusya’nın bu durumu veto hakkı olmadığını belirterek, şu anda en önemli konunun Ukrayna’nın egemen ve bağımsız bir devlet olarak galip gelmesi olduğunu söyledi.

Basın toplantısında İsveç’in NATO üyeliğine de değinen Stoltenberg, sürecin bir an önce tamamlanması için çalıştığını dile getirerek, bu kapsamda Türkiye’yi ziyaret edeceğini söyledi.

İsveç’te bugün yürürlüğe giren terörle mücadele yasasını olumlu bir adım olarak değerlendiren NATO Genel Sekreteri, “Bu İsveç’in geçen yıl Madrid’de imzaladığı Üçlü Mutabakat Zaptı kapsamında yapmayı taahhüt ettiklerini yerine getirdiğini gösteriyor. İsveç’in NATO’ya hızlı bir şekilde katılması ittifak güvenliğine de katkıda bulunacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.