NATO’nun Ukrayna koordinasyon merkezi Almanya’da kurulacak

0
99

Die Zeit Gazetesinin haberine göre Ukrayna silahlı kuvvetlerine yönelik silah sevkiyatı ve eğitim faaliyetlerini koordine etmek üzere kurulması planlanan NATO koordinasyon merkezi Almanya’da olacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamasına göre merkez Wiesbaden şehrinde kurulacak.

Hessen eyaletinin başkenti, halihazırda ABD silahlı kuvvetlerinin Avrupa’daki üssüne ev sahipliği yapıyor ve şu ana kadar koordinasyon görevlerinden sorumlu olan yaklaşık 300 asker bulunuyor. Operasyon, doğrudan Avrupa’daki NATO kuvvetlerinin Yüksek Komutanına rapor verecek olan üç yıldızlı bir general tarafından yönetilecek. Stoltenberg’in açıklamasına göre, koordinasyon misyonunun bir kısmı da ittifakın doğu kesiminde yer alacak.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD) ise alınan kararı övdü. Pistorius NATO’nun tedarik ve Ukraynalı askerlerin eğitimi konusundaki koordinasyon rolünün genişletilmesinin bir başka önemli adım olduğunu belirtti.

Yeni NATO misyonuna ilişkin operasyonel plan Perşembe günü Kuzey Atlantik Konseyi tarafından yazılı prosedürle kabul edildi ve ertesi gün savunma bakanları tarafından teyit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.