NE OLURSUN GRETA, DÜNYA İKLİMİNE BİR HİZMETTE BULUN VE MONAKO PRENSİNİ DENİZE AT!*

0
1609

GRETA’NIN İKLİM ÜZERİNE MÜCADELESİ DEVAM EDİYOR

Greta Thunberg adında İsveçli kız iklim mücadelesinde öne atılarak mücadeleye önemli katkıda bulundu. Greta bu mücadelede İsveç kamuoyunu da sarstı. Sağcılar onun okula devamını aksatarak iklim için eylemden eyleme gitmesini eleştirirken sosyal demokratlar ve çevreciler dahil olmak üzere sol kesim ise Greta’nın bu davranışını taktir ettiler. 16 yaşındaki Greta, eylemlere çok zaman ayırmasına rağmen bu yıl dokuzuncu sınıfı çok iyi notlarla bitirdi. İsveç Odak olarak Greta’ya ulaşma çabalarımız sonuç vermeyince biz de Greta Thunberg hakkında sosyalist Proletären gazetesinde çıkan bir yazıyı çevirdik.

SEVGİLİ GRETA, DÜNYA İKLİMİNE BİR HİZMETTE BULUN VE MONAKO PRENSİNİ DENİZE AT!

İklim için mücadelenin genç sembolü Greta Thunberg Eylül ayında New York’ta yapılacak olan iklim zirve toplantısına davet edildi. Greta’nın oraya uçakla gitmesi mantıksız olmazdı. New York zirve toplantısında dünya liderlerini gerçekten etkileme şansı, Atlantik seferi yapan uçaklardan birinde bir koltukta seyahat etmekten daha önemli olmalıdır.

Ama Greta Thunberg biliyordu ki iklim tartışmasının farklı taraflarında yer alan ahlakçılar onu sahtekarlıkla suçlayacaklardı. Greta Atlant’ı uçak yerine yerine, iki hafta alacağı hesaplanan Malizia II adlı bir yelkenli gemiyle geçmek önerisini kabul etti.

Planlanan bu gemi seyahati şimdi eleştirilere yol açıyor. Zira Greta Thunberg’in iki hafta boyunca birlikte seyahat edeceği insanlar sıradan insanlar değil.

Geminin sahibi Pierre Casiraghi Monako Prensesi Carolina’nın oğludur ve ailesi dünyanın en zenginlerinden biridir. Kardeşi Prens Andrea Casiraghi’nin 2,2 milyar dolara sahip olduğu tahmin edilmektedir. Kendisi de 50 milyar dolar civarında mütevazı bir servete sahiptir.

Malizya II’nin baş sponsoru, Le Yacht Club de Monako Kulübüdür ve Pierre Casiraghi bu kulübün başkan yardımcısıdır. Kulüp Pierre Casiraghi’nin dedesi olan Monako prensi Rainer III tarafından kurulmuştur. Kulüp, finans gazetesi Bloomberg tarafından, gerek Rus oligarklarının gerekse Çin Çin sanayi devlerinin eğlendikleri “Monako’nun en seçkin özel klüplerinden birisi olarak gösterilmektedir.

Malizia II’nin sponsorları arasında Alman otomobil devi BMV ve İsviçe bankacılık gruplarından ve Cayman Adaları, Bahama Adaları ve Monako gibi vergi cennetlerinde ofisleri olan EFG de bulunuyor.

Kaldı ki Pierre Casiraghi, prensliğin kendi uçak şirketi Monako Hava Yolları’nın en büyük hissedarıdır. Monako Havayolları, Nice ile Monako lüks konutları arasındaki özel uçak seferleri ve helikopter seyahatleri üzerinde ihtisaslaşmaktadır.

Greta Thunberg Svenska Dagbladet gazetesine (İsveç’in büyük gazetelerinden biridir) yolladığı bir mailde, ticari çıkarlarla ilişkilendirilememesi için yelkenli gemi seyahatinin bütün sponsorlarının devredışı kalacaklarını açıklayarak kendisini savundu. Ama onun seyahatinin büyük şirketler tarafından finanse edilmiyor olması burada net bir şekilde ortaya çıkan ifadeyi değiştirmiyor.

Greta Thunberg küresel finans elitinin salonuna davet edildi. O, mülti-milyoner zengin kapitalistleri Monako’daki gemilerine veya lüks katlarına uçurarak paralar kazanan bir mülki milyoner ile iki hafta boyunca aynı yatta seyahat edecek.

Pierre Casiraghi’nin iklim sorunuyla ilgilendiğini söylüyor ve “iklime zarar vermeyen” yelkenli gemilerle seyahat ediyor olmasının bir önemi yoktur. Asıl sorun Pierre Casiraghi’nin kendisidir. Onların yüksek karlar peşinde koşması insan ve doğa sömürüsüne yol açarken lüks hayatları ve tüketimleri de iklimin korunmasıyla bağdaşmıyor.

Greta Thunberg iklim tartışmasında gerekli bir alarm saati olmuştur. Üstelik o kendisine yağ çeken medya ve politikacı elitlerinden genellikle daha net görüşlü ve mevcut sistem karşısında daha eleştiricidir.

Ama Greta Thunberg eğer o geminin kumandasını finans elitlerine bırakırsa iklimi kurtaramayacaktır. Şimdi sevgili Greta, mevcut durum içinde sorumluluk duygusunun ve aklın gösterdiği yolu izle bu hanedan kapitalist Pierre Casiraghi’yi gemiden aşağıya at.

*August Eliasson, Proletären1 Ağustos 2019

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.