New York Times: İsrail Hamas’ın saldırı planlarından bir sene öncesinden haberdardı

0
199

New York Times Gazetesi’nde yer alan bir haberde İsrailli yetkililerin, Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırının planlarını bir yıldan fazla bir süre önce ele geçirdiği belirtiliyor.

İsrailli yetkililerin “Jericho Duvarı” kod adını verdiği yaklaşık 40 sayfalık belgenin, saldırının ana hatlarını madde madde içerdiği ifade ediliyor. Ancak İsrailli askeri ve istihbarat yetkilileri iddiaya göre, Hamas’ın gerçekleştiremeyeceği kadar zor olduğunu düşündükleri planı hayal ürünü olarak nitelendirerek reddetmiş.

New York Times tarafından tercüme edilmiş ve incelenmiş belgede saldırı için bir tarih belirtilmiyor ancak Gazze Şeridi’nin etrafındaki tahkimatı ezmek, İsrail şehirlerini ele geçirmek ve bir tümen karargâhı da dahil olmak üzere kilit askeri üslere saldırmak üzere tasarlanmış metodik bir saldırı tarif ediliyor.

Belgenin Kuran’da geçen “Onları kapıda şaşırtın. Bunu yaparsanız kesinlikle galip gelirsiniz” ifadeleriyle başladığı ve aynı ifadenin Hamas tarafından 7 Ekim’den bu yana videolarında ve açıklamalarında yaygın olarak kullanıldığı belirtiliyor. Belgede belirtilen en önemli hedeflerden birinin ise, bölgeyi korumaktan sorumlu Gazze tümenine ev sahipliği yapan Re’im’deki İsrail askeri üssünü ele geçirmek olduğu ifade ediliyor. Hamas bu hedefini 7 Ekim’de Re’im’e saldırarak ve üssün bazı bölümlerini ele geçirerek gerçekleştirdi.

Belgede saldırının başlangıcında bir roket yağmuru, sınır boyunca güvenlik kameralarını ve otomatik makineli tüfekleri devre dışı bırakmak için insansız hava araçları ve yamaç paraşütleriyle, motosikletlerle ve yaya olarak İsrail’e akın edecek silahlı militanlar öngörülüyordu. New York Times Hamas’ın “planı şok edici bir hassasiyetle” takip ettiğini ifade ediyor.

Planın ayrıca İsrail askeri güçlerinin yeri ve büyüklüğü, iletişim merkezleri ve diğer hassas bilgilerle ilgili ayrıntıları da içerdiği belirtiliyor. Söz konusu belgenin İsrailli askeri ve istihbarat liderleri arasında geniş çapta dolaştığı, ancak uzmanlar bu çapta ve şiddette bir saldırının Hamas’ın kapasitesinin ötesinde olduğunu tespit ettiği ifade ediliyor.

Saldırıdan sadece üç ay önce, İsrail’in Sinyal İstihbarat Teşkilatı Birimi’nden kıdemli bir analist, Hamas’ın planda özetlenenlere benzer görünen yoğun, gün boyu süren bir eğitim tatbikatı yaptığı konusunda uyardığı ve Gazze birimindeki bir albayın bu endişeleri geçiştirdiği haberleri de basında yer almıştı. Uyarının böyle bir saldırının büyük olasılıkla rehin alma ve bir İsrail topluluğunu ve hatta belki de birkaç topluluğu işgal etmeyi içereceği de belirtiliyor.

İsrail Hükümet Sözcüsü Tal Heinrich daha önce CNN’de verdiği bir demeçte 7 Ekim saldırısının kendileri açısından bir başarısızlık olduğuna şüphe duymadıklarını dile getirmişti. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun saldırı senaryosundan ne ölçüde haberdar olduğu ya da belgeleri ne ölçüde okuduğu sorusuna ise Heinrich “Araştıracağız. Başbakan da bu konuda konuştu. Doğru zaman geldiğinde daha fazlasını söyleyecektir” ifadesinde bulunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.