Öcalan’dan Açlık Grevleri ve Ölüm Oruçlarını Sonlandırma Çağrısı

0
1145

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 22 Mayıs tarihinde avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal ile görüşmesinin ardından Asrın Hukuk Bürosu, bugün görüşmeye dair Beyoğlu Titanic Downtown Otel’de bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Abdullah Öcalan’ın, toplumsal uzlaşı, demokratik siyaset, demokratik müzakere ve onurlu barış konularının Türkiye sisteminin temel değerleri olması gerektiğini vurguladığını belirten Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 2013 müzakere sürecinin yaklaşımı ve duruşunun Türkiye’de neleri değiştirebildiğini de söylediğini aktardı.

Öcalan’ın, “Şu anki görüşmeler müzakere görüşmeleri değildir” dediği kaydedilirken, “Söylemlerimin karşılığının ne olacağı bir ay içerisinde belli olur” dediği de aktarıldı.

6 Mayıs’ta yapılan görüşmede Suriye ve Rojava konusunda ileri sürdüğü görüşleri tekrarladığı belirtilirken, “İmkan olursa Suriye konusunda yaklaşımım olumlu rol oynayacaktır” dediği eklendi.

Kürtlerin haklarının anayasal güvenceye alınmasının önemini belirtilirken, Abdullah Öcalan’ın onurlu bir barış için pozisyonunu koruduğu ve bu yönde geleceğe dönük inancının olduğu da ifade edildi.

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı’daki yıllardır süren tecridin bir bütün anlamda son bulması gerektiğini vurgularken görüşmenin temel gündeminin ise Açlık Grevi ve Ölüm Orucu eylemleri olduğunu ifade etti.

Açlık Grevi ve Ölüm Orucu eylemleri amacına ulaşmıştır:

Abdullah Öcalan’ın Açlık Grevi/Ölüm Orucu eylemcilerini selamladığı, bu eylemcilerin tutumunun olumlu bir tutum olduğunu vurguladığını, özellikle annelerin duruşuna karşı özel selamlarını ilettiği aktarılırken, “Önceki pozisyonumu koruyorum, Açlık Grevi ve Ölüm Orucu eylemleri amacına ulaşmıştır. Sonlandırılması çağrısında bulunuyorum” dediği aktarıldı.

Öcalan’ın esas olanın demokratik mücadele olduğunu vurguladığı; eylemcilerin ise bedenen, ruhen ve zihnen iyi olmalarının daha doğru olacağını söylediği aktarıldı.

Halkın Hukuk Bürosu son olarak Abdullah Öcalan’ın eylemciler için kendi el yazısı ve imzası ile yazdığı mektubu okudu. Eylemlerin sonlandırılması çağrısı yapılan mektup şu şekilde:

Değerli yoldaşlar,

Açlık Grevi ve Ölüm Orucu’na kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum. Bana ilişkin maksadınızın hasıl olduğunu da rahatlıkla belirtip hepinize en derin sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Asıl bundan sonrasında da bana yeterli yoğunluk ve irade ile eşlik etmenizi özenle belirtiyor be umuyorum. Bitmeyen sevgi ve saygılarımla…

22 Mayıs 2019
İmralı Cezaevi
Abdullah Öcalan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.