Önce defnedildi sonra koronavirüs teşhisi konuldu

0
748

Manisa’da 82 yaşında yaşamını yitiren bir vatandaşın ölüm belgesinde ölüm şekli “Bulaşıcı olmayan hastalık (doğal ölüm)” yazmasına karşın, defin işleminin ardından gelen kovid-19 test sonucunun pozitif çıktığı belirtildi.

Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin defin işlemlerinin farklılık gösterdiği, tedbirlerin üst düzeyde alındığı ve defin yerinin buna göre seçildiği biliniyor. Sonradan gelen test sonucu sebebiyle bu uygulamaların da yapılamadığı anlaşılıyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı‘nın haberine göre, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu “Bu şekilde hayatını kaybeden bir vatandaşın, test sonucu gelmediği için günlük olarak açıklanan vefat edenler sayısı içerisinde yer alıp almadığı, test sonucu birkaç gün sonra pozitif geldiğinde ölüm raporu düzeltilse bile o gün vefat etmediği için açıklanan vefat sayısı içinde yer alıp almadığı konusu teyide muhtaç hale gelmiştir” dedi.

TTB’NİN İTİRAZI

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 ölümlerinde Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği uluslararası kodların kullanılmadığını bildirmişti.

Vaka sayıları ile ölüm sayıları arasında orantısızlık olduğuna işaret eden TTB, şubat ayından bu yana Türkiye’de yaşanan ölüm kayıtlarının gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetmişti.

CHP’li Bakırlıoğlu, konuyu Sağlık Bakanlığı’na iletti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bilgi edinme başvurusunda bulunan Bakırlıoğlu, bu süreçte hastanın vefat etmesinin ardından test sonucunun pozitif olarak gelenlerin, açıklanan istatistiklerin güvenirliği konusunda tartışma yarattığına dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.