Orban, Ukrayna ve Rusya ziyaretlerinin ardından ‘barış misyonu’ görüşmeleri için Çin’i ziyaret etti

0
90

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, geçen hafta Ukrayna ve Rusya’ya yaptığı ziyaretlerin ardından bugün de Çin’e gitti. Orban, X sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Barış misyonu 3.0: Pekin” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını 6 ay süreyle devralan Orban, geçen hafta Kiev’de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştükten sonra, sosyal medya hesabından “Barış misyonu devam ediyor” dediği bir paylaşım yaparak başkent Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelmişti. Orban’ın Rusya’yı ziyareti ise AB yetkilileri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Reuters’ın aktardığına göre, Macaristan Başbakanı Orban ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping görüşmesinin gündeminde olası bir Ukrayna barış anlaşması da vardı. Çin devlet basınına yansıyan haberlere göre, başkent Pekin’de Diaoyutai Devlet Misafirhanesi’nde yapılan görüşmede Çin Devlet Başkanı Şi, Rusya-Ukrayna savaşına işaret ederek, “Uluslararası topum, iki taraf arasında doğrudan diyalog ve müzakerelerin devam etmesi için koşulları yaratmalı ve yardım sağlamalı” dedi. Şi, ateşkes ile siyasi bir çözüm aramanın ‘tüm tarafların yararına olacağını’ söyledi. Çin’in ‘Rusya-Ukrayna savaşında barış koşullarının yaratılmasında kilit bir güç olduğunu’ savunan Orban ise, Çin lideri Şi’nin başkent Budapeşte’ye yaptığı ziyaretten sadece iki ay sonra kendisinin de Pekin’e gelmesinin sebebinin bu olduğunu anlattı.

Orban’ın Çin’e yaptığı ziyaret aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun geçen hafta Çin’de üretilen elektrikli araçların ithalatından yüzde 37,6 gümrük vergisi alınmasını teyit etmesinin ardından geldi. Macaristan, pek çok AB ülkesinin aksine, Çin’in önemli bir ticaret ve yatırım ortağı konumunda. Çin, Avrupa’dan yapılan domuz eti ithalatına karşı ‘misilleme’ olarak bir dizi önlem alabileceğine işaret ederken, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, ülkesinin devlet medyasına yaptığı açıklamada, iki ülkenin Çin’e domuz ve kanatlı hayvan eti ihracatının yeniden başlatılmasını görüştüğünü söyledi.

Bazı Avrupa Birliği liderleri, Macaristan’ın AB dönem başkanlığının Orban’ın AB’yi temsil ettiği anlamına gelmediğini söylerken, Çin Devlet Başkanı Şi, bugün Orban’la görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, Macaristan’ın ‘Çin-AB ilişkilerinde sağlıklı ve istikrarlı bir gelişmeyi ilerletmek için aktif bir rol oynamasını umduğunu’ anlattı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.