Orhan Pamuk, Avrupa Demokrasisi için Yazılan Manifestoya İmzacı Oldu

0
938

Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi 21 ülkeden 30 tanınmış yazar, ortak bir manifestoyla milliyetçiliğin ve popülizmin güç kazanması ve liberal demokrasi değerlerinin tehlike altında olması nedeniyle “Avrupa gözlerimizin önünde parçalanıyor” uyarısında bulundu. Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk da manifestoya  imzacı oldu.

Fransız filozof Bernard-Henri Levy’nin girişimiyle hazırlanan manifestoyu imzalayanlar arasında Orhan Pamuk, Milan Kundera, Salman Rüşdi, Mario Vargas Llosa, Svetlana Alexievich, Herta Müller, Elfriede Jelinek ve Roberto Saviano gibi bazıları Nobel ödüllü yazar, tarihçi ve düşünürler de var.

Fransa’da Liberation, İngiltere’de The Guardian, İtalya’da La Repubblica gazetelerinde yayımlanan manifestoda “Avrupa fikri tehlikede” deniliyor.

La Repubblica’da “Evimiz Avrupa’yı kurtaralım” başlığıyla yayımlanan manifestoda şu ifadeler yer alıyor:

“Avrupa, öfkeden körleşmiş ve ilgi odağı olma fırsatı yakalamanın coşkusuyla dolmuş sahte peygamberlerin saldırısına uğruyor. Geçen yüzyılda kendisini iki kez intihardan kurtaran, biri Manş Denizi’nin diğeri Atlantik’in öte yanındaki iki büyük müttefiki tarafından terk ediliyor. Kremlin’in lideri tarafından gittikçe daha alenileşen manipülasyonlara maruz kalıyor. Avrupa, bir fikir olarak, bir irade ve temsil olarak gözlerimizin önünde parçalanıyor.”

Avrupa’daki demokrasi için endişe duyan Orhan Pamuk’un; Türkiye’de AKP Hükümeti tarafından muhaliflere karşı başlatılan haksız ve hukuksuz uygulamalara sessiz kalması eleştirildi.

Kaynak: BBC Haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.