Paris’te “Hamza Yalçın’a Özgürlük” Eylemi

0
1657

Paris’te İspanya Konsolosluğu önünde toplanan Direnişçiler “Hamza Yalçın’a Özgürlük” dedi.21191318_1448971065192646_534807335_o

Fransa’nın Başkenti Paris’te Hamza Yalçın’ın İspanya’da tutuklanmasını protesto etmek amacıyla İspanya Konsolosluğu önünde basın açıklaması düzenlendi. Açıklamaya ASFA, ACTIT, ATIK, HDK, Haziran Hareketi, Dersim Kültür Merkezi, ODAK, Avrupa Partizan ve Fransız Komünist Partisi katılım gösterdi.

Anadolu Fransa Dayanışma Derneği (ASFA) adına konuşma yapan Zafer Ballıkaya, “Türkiye’de onca insan hak ihlali, anti demokratik uygulamalar varken İspanya neden Hamza Yalçın’ı Türkiye’nin iade talebi ile tutukluyor. Bunlardan haberi yok mu? Eğer varsa, buna rağmen böyle bir tutuklama yapmasının gerekçesi nedir? Bugün Türkiye’de işkence, kötü muamele ve adaletsiz yargılamaların olduğunu Avrupa Birliği dahil cümle alem biliyor, bunu da geçelim Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 3’ncü ve 6’ncı maddesine göre ‘bir yerde işkence varsa oraya iade yapılamaz’ diye yazmaktadır. İspanya devleti aldığı tutumu derhal gözden geçirmelidir. Bir an önce Hamza Yalçın serbest bırakılmalıdır.” şeklinde konuştu.fransa1

Eyleme katılan kurumlar Hamza Yalçın ile dayanışma konuşmaları gerçekleştirdi. Fransız Komünist Partisi ve HDK özellikle bu meselenin takipçisi olacağını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Odak adına bir kadın arkadaşımız basın açıklamasını okudu.

Açıklama sürerken Konsolosluk ile görüşme talebimiz olumlu karşılandı ve kitleden 3 kişilik bir temsilci heyet Konsolosluğa girerek görüşmeyi gerçekleştirdi, konu ile ilgili dosyaları Konsolosluğa verildi.

E.ylem sonunda Hamza Yalçın’a gönderilmek üzere dayanışma kartları yazıldı.

Yaklaşık 50 kişinin katılım gösterdiği eylem, kartların yollanmasının ardından sonlandırıldı.

28.08.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.