Paris’teki saldırı protesto ediliyor

0
334

Paris’te yaşanan saldırı bugün kitlesel olarak protesto edilecek. République Meydanı’nda yapılacak protesto mitingi saat 12:00’de başlayacak.

Dün Paris’te Strasbourg St. Denis mahallesindeki Engien sokağında bulunan Ahmet Kaya Kültür Derneği önüne gelen silahlı bir kişi önce dernektekilere sonra dernek binasının karşısındaki bir restorana ve kuaför salonuna silahlı saldırıda bulunmuş ve saldırı sonucu üç kişi hayatını kaybederken ikisi ağır dört kişi de yaralanmıştı. Son olarak girdiği kuaför salonunda silahının tutukluluk yapması sonrası dükkanda bulunanlar tarafından yakalanıp polise teslim edilen 69 yaşındaki Fransız asıllı saldırganın daha önce göçmenlere yönelik iki kez saldırıda bulunduğu ve saldırıdan 12 gün önce cezaevinden tahliye olduğu açıklandı.

Saldırıyı haber alan birçok insan derneğin bulunduğu sokağa akın ederken, polis dernek etrafında oluşturduğu çember ile bina önünde toplanmaya engel oldu.

İlerleyen saatlerde büyüyen kalabalık polis engelini aşmaya yönelince polis kitleye saldırıda bulunmasına karşın kitle gece geç saatlere kadar protestosunu sürdürdü.

Saldırının 9 Ocak 2013’te üç Kürt kadın devrimcinin katledilişinin 10’uncu yıl dönümü öncesine denk gelmesi dikkat çekti.

Saldırı Fransa’nın değişik kentlerinde ve Avrupa’nın değişik ülkelerinde de protesto edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.