Patron Tamam Demezse Asil Çelik’te Direniş Başlayacak

0
1390

img_0460DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Asil Çelik A.Ş. arasında toplu iş sözleşmesi ve arabuluculuk görüşmesinde anlaşma sağlanamadı.

Bugün, mesai saati sonunda Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreter Özkan Atar, Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, Bursa Şube Başkanı Ayhan Ekinci tarafından işyerine pankart asıldı.

Görüşmeler 7 Eylül’de başlamıştı

Sendikanın açıklamasında, anlaşma sağlanamayan maddelerin önemli kısmının parasal sonuç doğuran maddeler olduğunu belirtti. Patronun 6 aylık enflasyon oranında ücret zammı teklif ettiğini, bunun da yüzde 2,69 oranına denk geldiği ve bu oran ikramiye dahil net 50 lira olduğu; bu teklifin çalışanlar olarak kabul edilemez bir rakam olduğu söyledi. Sendikanın aynı grupta olan ve aynı yıl işe girmiş işçilerin ücretlerinin eşitlenmesini talep ettiği ve taleplerin kabul edilmemesi durumunda mücadeleye devam edileceği belirtildi.

Adnan Serdaroğlu, bin kişinin çalıştığı çelik üretimi yapılan fabrikada 60 gün içinde greve gidilebileceğini belirterek, “Grev kararını Asil Çilek’e astık. 60 günlük süremiz var. Bu zaman içinde istediğimiz zaman greve gidebiliriz” dedi.

Fabrikaya “İnsanca yaşam insanca ücret”, “Sefalete teslim olmayacağız”, “Ekmeğimiz, onurumuz, çocuklarımız için direneceğiz” pankartları asıldı.

16.12.2016

Odak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.