Peri Bacaları’ndaki “Katliama” Durdurma Kararı!

0
1177

Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan tarihi Uçhisar Kalesi yamaçlarındaki Peri Bacaları’na bir süre önce yapılmaya başlanan butik otel inşaatı tepkilere neden olmuştu.

Artan tepkiler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı konuyla ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

UNESCO tarafından 1985 yılında doğal ve kültürel miras listelerine alınan Peri Bacaları bölgesine yapılan butik otelin inşaatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durduruldu.

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Bakanlık tarafından görevlendirilen bir heyetin inşaat alanında incelemelerde bulanacağını belirtti.

Gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Vali Abdurrahman Savaş, uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar inşaat yapımına ara verildiğini açıkladı.

İnşaat projesinin Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan onaylı ve Uçhisar Belediye Başkanlığı’ndan yapım izni almış bir proje olduğunu belirten Savaş, proje ile ilgili kendilerine gelen şikayetlerin bakanlık yetkililerine iletildiğini belirterek, şunları söyledi: 

“Kültür ve Turizm Bakanlığının yöneticileriyle görüşmelerimizde bu konuda kaygı olduğunu ifade etmiştim. Tabii medyada da son dönemde yer almaya başladı. Bakanlığımız bu kaygıları duyduğu andan itibaren bir ön araştırma yapmıştı. Fakat 19 Kasım tarihli Kültür Bakanlığı Müsteşarımızın bir yazısıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden uzman bir ekibin buraya gelip konuyu yerinde inceleyeceği ve bu inceleme sonuçlanıncaya kadar inşaatın yapılmasına ara verilmesi yönünde bir talimat aldık. Bugün itibarıyla inşaatın yapımı durduruldu. Çalışmalara uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar ara verildi.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.