Plajı da ayırdılar: Fethiye’de haremlik-selamlık plaj!

0
1020

Fethiye’de özel bir şirket tarafından kiralanan Kuleli Plajı’nda, kıyı kanunu hiçe sayılarak haremlik-selamlık plaj kuruldu. Tepkiler üzerine haremlik-selamlık perdeler kaldırıldı fakat kıyı işgali devam ediyor.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan ve bölgenin en ünlü koylarından biri olan Kuleli Koyu’nda yer alan Kuleli Plajı’nı,
Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nden 3 yıllığına özel bir şirket kiraladı.

Kiralama sonrası plajı “İslami konseptli” plaj haline getiren şirket, sahil şeridi ile denizi demir konstrüksiyon ve bezlerle perdeleme yaparak ikiye böldü. Hem haremlik-selamlık uygulama hem de kıyı kanununu çiğneyen şirkete tepkiler geldi.

3621 Sayılı Kıyı Kanununun, Kıyının Korunması, yapı yasağı, kıyı ve denizde yapılacak yapılar başlığı altındaki 6. Maddesinde, “Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kıyılarda, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılamaz; kum, çakıl vesaire alınamaz veya çekilemez. Kıyılara moloz, toprak, curuf, çöp gibi kirletici etkisi olan atık ve artıklar dökülemez.” ifadeleri yer alıyor. Sosyal medyada yayınlanan haremlik-selamlık plajın görüntüleri tartışmalara yol açarken, bölge halkı da uygulamaya tepki gösterdi. Tepkiler sonrası bez perdeleri kaldıran şirket kıyıyı işgal etmeye ise devam ediyor.

Fethiye Kent Konseyi Başkanı Gül Bahar Edik Kayhan, ilgili kurumlardan kiralamalar yapılsa dahi kıyıların kullanım hakkından tüm vatandaşların yararlanması gerektiğini ifade ederek, Fethiye Belediye Başkanlığı’na, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’ne, T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü Fethiye Çevre Şube Müdürlüğüne itiraz dilekçeleri verdiklerini duyurdu.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.