Polis “Yanlışlıkla” Yine Bir Genci Katletti

0
1131

Diyarbakır’da Recep Hantaş isimli 20 yaşındaki genç, dün sabaha karşı bir parkta arkadaşıyla oturduğu sırada polis tarafından başından vurularak katledildi.

Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş, polisin kendilerine “yanlışlıkla öldürüldü” dediğini ancak bunun doğru olmadığını ve kardeşinin daha önce polis tarafından tehdit edildiğini belirtti.

Polis, öldürülen gencin ailesini sabah saatlerinde arayarak Dicle Üniversitesi Hastanesine gelmelerini söyledi. Hastaneye giden aile, buradaki doktorlardan Hantaş’ın öldürüldüğü bilgisini aldı.

Mezopotamya Ajansı’na açıklamalarda bulunan ağabey Efe Hantaş, kardeşinin daha önce polisler tarafından tehdit edildiğini belirterek, “Recep bana polislerin GBT’sini yaparken kendisine ‘terörist’ dediklerini ve bu duruma itiraz edince ise tehdit edildiğini söylemişti. Bundan dolayı ne bir çatışmaya ne de ‘yanlışlıkla vuruldu’ beyanlarına inanırım.” dedi. 

Olayın tek tanığının gözaltında olduğunu ifade eden ağabey, Adli Tıp’tan gelecek raporu beklediklerini, raporun ellerine ulaşmasıyla birlikte suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.

Valilikten Açıklama Geldi

Öte yandan Hantaş’ın “dur ihtarına uymadığı” için polis tarafından vurulduğunu iddia eden Valilik’ten açıklama yapıldı.

Valilik’ten yapılan açıklamada, “14.04.2019 günü  saat 03.20 sıralarında Diyarbakır ili Yenişehir ilçesi Sümer Park içerisine yüzleri maskeli 2 şahsın girdiği yönünde alınan 155 ihbarına istinaden ekiplerimizce park içerisinde yapılan araştırma sırasında 2 şahsın görevlilerimizin üzerine doğru koşarak gelmesi üzerine “dur” ihtarı yapılmış, ihtara uyan R.Y. isimli şüpheli şahıs teslim olmuş ancak diğer şüpheli şahıs R.H. kaçmaya devam etmiş, durması için uyarı atışı yapılmış ancak şüpheli şahıs durmamış ve vurularak etkisiz hale getirilmiştir.

R.H. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda hırsızlık, resmi belgede sahtecilik, başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma, basit yaralama, konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından çok sayıda kaydı olduğu anlaşılmıştır.

R.Y. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda Pkk/Kck Terör Örgütüne Üye olmaktan, şahıs iş yerinden ve kurumdan hırsızlık, kasten yaralama, kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma, kayıp şahıs ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçlarında kaydının olduğu anlaşılmıştır.

Olay yerinde yapılan incelemede; Maktülün yakınında 1 adet Kuru Sıkı Tabanca, Boş Kovanlar, Nüve ve Gömlek parçaları elde edilmiştir. 

Konu ile ilgili 2 personelin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiği, Diyarbakır Valiliği tarafından idari tahkikat başlatıldığı hususu;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.