Proleteryadan haberler!

0
1438

TARIM İŞÇİLERİNİN ÇİLESİ BİTMEZ:60 ÇADIR KÜL OLDU!

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Yalnızca Mahallesi’nde yaklaşık 200 tarım işçisinin barındığı 60 çadır yandı.

Belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın nedeniyle, Suriyeli tarım işçilerinin bulunduğu 40 çadır ile Diyarbakırlı Kürt ailelerin kaldığı 20 çadır tamamen yandı. Tarım işçilerine ait çadırlara yakın bölgede bulunan mahalledeki 3 eve de sıçrayan yangın nedeniyle büyük bir kargaşa yaşandı.

 

AĞRI SES BAŞKANINA 10 YILHAPİS

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ağrı Şube Eş Başkanı Recep Altındağ ve SES üyesi Mehmet Said Doğan’ın Doğubayazıt Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, mahkeme heyeti Altındağ’a 10 yıl, Doğan’a ise 6 yıl hapis cezası verdi. Kararın temyize götürüleceği öğrenildi. Altındağ, askeri operasyonlara karşı Doğubayazıt’ta kurulan “Barış Çadırı’nı” ziyareti dönüşü gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Serbest bırakıldıktan sonra Doğubayazıt Kaymakamlığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan Altındağ görevinden uzaklaştırılmıştı.(DİHABER)

 

GEMLİK GÜBREDE DİRENİŞE DEVAM

Gemlik Gübre’de toplu iş görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Petrol-İş Sendikasına üye 335 işçinin başlattığı grev 88. gününde devam ediyor. 88 gündür seslerini duyurmak için yapmak istedikleri eylemler OHAL gerekçesiyle engellenen Gemlik Gübre işçileri bugün bildiri dağıtarak fabrika dışındaki ilk eylemlerini gerçekleştirdi.

Gemlik İskele Meydanında yaptıkları basın açıklamasıyla diğer fabrikalardaki işçilerden destek mesajı beklediklerini söyleyen işçiler OHAL’le seslerinin kısılmasına da tepki gösterdi. Yaptıkları eylemin bir günle sınırlı kalmayacağını dillendiren işçiler sendikanın artık daha aktif bir şekilde eylem ve etkinlik düzenlemesini istiyor. Açıklamaya Türk-İş’e bağlı sendikaların yanı sıra birçok kitle örgütü de destek verdi.

 

ASKERİ HASTANELERDE HAK GASPLARI

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, KHK’ler ile Sağlık Bakanlığına devredilen askeri hastanelerde ciddi hak gasplarının yaşandığını bildirdi.
Devrin ardından hizmet sınıfı ve statü kaybı yaşandığını belirten Bacaksız, aylık ödenmesi gereken banka maaş promosyonlarının 2 ay gecikmeli olarak ödendiği, YÖK’e devri yapılanların aylık promosyon ücreti daha yüksek olurken, Sağlık Bakanlığına devri yapılanlarda ise düşüş yaşandığını bildirdi. Özlük haklarında da önemli kayıplar yaşandığını ifade eden Bacaksız, “Çalışanların 165-190 TL arasında değişen tayın bedelleri kesilmiş durumdadır” dedi. Bakanlığa devrin ardından iş yükünün de artırıldığına dikkat çeken Bacaksız, “Az sayıda çalışanla çok iş yaptırma dayatması hastane hizmetlerinin de aksamasına yol açmaktadır” dedi. Kurumların idarecilerinin Ocak 2017’den itibaren hastane personel servislerinin kalkacağı yönündeki ifadelerinin çalışanları endişeye sürüklediğini dile getiren Bacaksız, “Hastane ulaşım servis hizmetinin kaldırılmasıyla çalışanlar ortalama 200 TL yol ücreti ödemek zorunda kalacaktır” dedi.

EMİSE UYARI EYLEMİ

Birleşik Metal-İş ile metal patronlarının yeni kurduğu Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) arasında 2 bin 200 işçiyi kapsayan sözleşme görüşmelerinin tıkanması üzerine başlayan eylemler devam ediyor.

EMİS’e üye patronların fabrikalarında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, yaptıkları eylemlerle patronları taleplerini kabul etmeye çağırdı.

İstanbul Dudullu’daki ABB Elektrik işçileri, fabrika içerisinde yürüyüş yaptı. ABB işçileri mücadelede kararlı olduklarını dile getirdi.

 

GEBZE’DE TEMSİLCİLERDEN DESTEK

Gebze’de daha önce yapmak istedikleri yürüyüş OHAL ve valiliğin emri gerekçe gösterilerek engellenen General Elektrik işçileri, yaptıkları eylemle kararlılıklarını gösterdi. Fabrika önünde toplanan işçilere, sendika genel merkez yöneticileri ile 30’a yakın fabrikadan işyeri temsilcisi destek verdi. “EMİS dayatmalarına hayır” yazılı pankart taşıyan işçiler, “Yılgınlık yok direniş var”, “Direne direne kazanacağız”, “Sefalet ücreti istemiyoruz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı. “6 bin işçiyi temsil eden 30 fabrikadan temsilci ile sizlerin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” diyen Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, 3 yıllık sözleşmeyi kabul etmeyeceklerini ve mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi. Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar da dayatmaların sürmesi halinde resmi arabuluculuk süresinin sona ermesinin ardından grev kararını işyerlerine asacakları uyarısında bulundu.

iZMİR ÇİĞLİ’DE BULUNAN SCHNEİDER FABRİKASI İŞÇİLERİ DE VARDİYA ÇIKIŞINDA EYLEM YAPTI

“Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganlarını atan işçiler alkışlarla patronu protesto etti. OHAL, KHK gibi engellerin kendilerini durdurmayacağını ifade eden Sadak, her türlü mücadeleye hazır olduklarını söyledi. Günsan direnişine ilişkin de bilgi veren Sadak, patronun Birleşik Metal-İş’in yetkisini tanıdığını, Günsan işçilerinin de EMİS sözleşmesi kapsamına girdiğini söyledi. Atılan işçilerle ilgili görüşmelerin sürdüğünü anlatan Sadak, Günsan işçilerinin yanında olduklarını ifade etti.

LCW PATRONU YEMEK SATIYOR

LC Waikiki’nin Esenyurt’ta bulunan deposunda 3 çeşit yemeğin tek çeşide indirilmesinin ardından bir skandal daha yaşandı. Yemek sorununu çözme sözü veren fabrika yönetimi, yemekhanelere kafeteryalar açarak işçilere fast-food yemek satmaya başladı.

Gökhan Kalkan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.