REYHANLI SALDIRISININ BAŞ SORUMLUSU

0
1322

13-05-2013-

 

Hatay’da yaşanan bombalı saldırıya niye uğradık? Onlarca insanımız Hatay’da niye hayatını kaybetti? Bu sorular bizi saldırının asıl sorumlularını bulmamıza götürür.

Hükümet hemen olayın sorumluluğunu Suriye hükümetinin ve  Suriye’de iç savaş geliştirme politikasına muhalefet edenlerin üstüne yıkmaya çalıştı. Yetkililer sanki saldırıyı gerçekleştirenleri adım adım izlemişler gibi hemen olayın sorumlulularını yakaladıklarını iddia ettiler.

 Madem o kadar biliyordunuz o zaman niye saldırıyı önlemediniz, diye sormazlar mı?

 Reyhanlı’da uğradığımız saldırı Suriye’de yaşanan kanlı sürecin Türkiye’ye sıçramasıdır. Suriye’de böyle her gün alçakça saldırılar yaşanıyor. Hem de Türkiye’nin yardımıyla ve katkısıyla! Türkiye’nin para, silah, üs ve diplomatik destek vererek desteklediği El Kaide ve dinciler Suriye’yi kan gölüne çevirdiler. Hükümet bu iğrenç savaşın Suriye’de mevcut hükümetin yıkılıp yerine dinci bir rejimin kurulmasına kadar sürmesini istiyor.  

Türkiye’nin kışkırttığı ve desteklediği iç savaş yüzünden yüzbinlerce Suriyeli Türkiye’ye sığındı. Bu kitlenin içinde savaştan kaçan masum insanlar da var, Suriye’yi kan gölüne çeviren on binlerce dinci fanatik de var. AKP, bu çeteler serbestçe iş görebilsinler diye Türkiye sınırlarını açmış. Bu dinci haydut sürüleri Türkiye’de de korku ve dehşet saçıyor. Onlara kafaları bozulduğunda polis öldürmek bile serbest.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu dincilere sağlanan terör kamplarının tecavüzden kaçan kadınları savunmak için kurulduğunu iddia ediyor. Bu iddia yalandır. O kamplar daha Suriye’de iç savaş başlatılmadan kuruldu. O kamplar Suriye’de iç savaşı başlatmak ve mezhepçi kanlı saldırılara insani gerekçeler uydurmak için kuruldu. Türk hükümeti Suriye’de kirli bir savaş başlatmış durumda.

Üstelik Suriye’deki mezhepçi savaş büyük çoğunluğu dinciliğe karşı olan kitlelerden ve Alevilerden alınan vergilerle finanse ediliyor.  Suriye’deki iç savaşa verilen desteğin önemli bir kısmı “Örtülü Ödenek” adı verilen kaynaktan sağlanıyor. Örtülü Ödenek’ten, yani nereye harcandığı gizli olan sağlanan paralar geçtiğimiz yılda rekor düzeye ulaştı.

Hükümetin ABD ve İsrail’i arkasına alarak Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte blok oluşturarakyürüttüğü  mezhepçi saldırı Suriye’de on binlerce  insanın ölümüne yol açtı. Hükümet Suriye rejiminin düşürülmesi için ABD ve İsrail’den bile daha saldırgan. Çünkü AKP hükümeti Alevi düşmanlığını esas alan bir mezhepçi.

Şimdi hükümet PKK ile yürütülen barış sürecini de Suriye’deki mezhepçi saldırılara alet etmeye çalışıyor. Hükümet yakın zamanda devlet içinde gerçekleştirdiği Alevi tasfiyesini PKK içinde de yapmaya ve PKK’yi Suriye ve İran’a karşı kullanmaya çalışıyor. PKK’yi de Ortadoğu’daki mezhepçi blokun parçası durumuna getirmeye ve barışı da kirletmeye çalışıyorlar. Kürt ulusal hareketi içindeki çeşitli güçler de bu konuda hükümet ile işbirliği yapmaya dünden razı görünüyorlar. Selahattin Demirtaş’ın saldırının ardından halkı hükümetin arkasında durmaya çalışan açıklamaları endişe vericidir.

Suriye halkının emperyalist ve dinci müdahaleye karşı direnişinde yanındayız. 

Kahrolsun emperyalizm ve dincilik!

ODAK

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.