Rıza Arı arkadaşımız 28 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı

0
708

Rıza Arı arkadaşımız 28 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

Onu geçirdiği bir iş kazasında kaybettik.

Rıza Arı 1970’li yıllarda Dev-Genç saflarında mücadeleye katıldı. Kağıthane ve Sarıyer bölgelerinde anti-faşist mücadelede aktif olarak yer alan yoldaşımız Rıza, 12 Eylül faşist cunta döneminde THKP-C Üçüncü Yol davasından 1.5 yıl cezaevinde yattı. Cezaevinde açlık grevlerinde, tek tip elbiseye karşı direnişlerde yer aldı.

Rıza, hapisten çıktıktan sonra örgütlü ilişkilerini sürdürdü ve 1988 yılında devrimci hareketimizin kuruluşunda yer aldı.

Rıza, devrimci düşüncelere bağlı, insan ilişkileri kuvvetli ve zor günlerde dayanışmacı ruhlu bir insandı. O, olanaklarını sadece arkadaşlarına değil, tüm devrimcilere açmasıyla örnek biri oldu.

Başta ifade ettiğimiz gibi arkadaşımızın iş kazasında yaşamını yitirmesi bugün “iş cinayetleri” olarak adlandırılıyor ve ne mutlu ki ilerici ve devrimci kamuoyu bu gibi meselelere artık daha duyarlı. Arkadaşımızın yitimi bir yandan devrimci hareketimiz ve sosyalist hareket açısından üzüntü vericiyken, öbür yandan da Türkiye’de yaşanan iş cinayetleri gerçekliğinin de bir örneğidir. Onun devrimci mücadelesini emek hareketi içerisinde örgütlenerek, işçilerin temel hak ve güvenceleri ile de birleştirerek büyütmeliyiz.

Rıza Arı’yı sevgi ve özlemle anıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.