Rojava’da Anayasa İlan Edildi: Başkent Kamışlo!

0
1482

rojavaRojava Özerk Yönetimi, aylardır sürdürdüğü anayasa çalışmalarının sonuçlarını bir basın açıklamasıyla duyurdu.

rojevakurdistan.org’un Bas Haber’e dayandırdığı bilgilere göre, Rojava’da anayasa ilan edildi ve Kamışlo başkent ilan edildi. Uzun süredir devam eden anayasa çalışmalarının bir basın açıklamasıyla duyurulduğu ifade edildi. Haberde, ”Rojava ve Kuzey Suriye Federasyonu Anayasa Komisyonu, Rojava Federasyonu başkenti olarak Kamışlo kentinin belirlendiğini duyurdu.” ifadelerinde yer verildi.

rojevakurdistan.org’un haberi şöyle:

Aylardır sürdürülen anaya çalışmalarını bir basın açıklamasıyla duyuran Rojava ve Kuzey Suriye Federasyonu Anayasa Komisyonu, Rojava Federasyonu başkenti olarak Kamışlo kentinin belirlendiğini duyurdu.

rojava-kamışlo-

Kamışlo’nun başkent olarak seçildiği Anayasa’da, “Federasyon bölgelerinde konuşan bütün dillere eşit yaklaşılacaktır” denildi. Anayasa’nın 35 ve 36. maddelerinde, mahkeme kararı olmadan mal, mülk ve yer edinemeyeceği ve vatandaşların özgürlüğünü kısıtlayan yaklaşımlardan uzak durulacağı kaydedildi.

Daha önce Rojava Yönetimi’nin idari ve siyasi merkezi olarak Amudê kenti belirlenmişti. Kamışlo, Rojava Kürdlerinin gizli başkenti olarak biliniyor ve Hasiçi’nden sonraki en yüksek nüfusa sahip şehir özelliği taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.