Rus Uçağı Düştü, IŞİD, “Biz düşürdük!” dedi.

0
1394

RusUçağıDüştü
Mısır’da bu sabah saatlerinde düştüğü bildirilen Rus yolcu uçağında bulunan tüm yolcuların hayatını kaybettiği açıklanmış, Rus Lider Putin, 1 Kasım’da tüm ülkede uygulanmak üzere, Ulusal Yas ilan ettiklerini duyurmuştu.
230’a yakın yolcu taşıdığı belirtilen uçağın Sina Yarımadası’nın kuzeyinde düştüğünü söyleyen Mısırlı yetkililer, uçağın son bağlantısını Türk Hava Kontrol yetkilileri ile sağladıklarını belirtmişti.

Putin’in ulusal yas ilan etmesinin ardından, IŞİD’e bağlı olduklarını belirten bir grup, Rus havayoluna ait uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia etmişti.

AFP’nin duyurduğu habere göre, grup sosyal medya üzerinden bir açıklamada bulundu ve ”Hilafet askerleri Sina’da bir Rus uçağını düşürmeyi başardı.” dedi.

Mısırlı yetkililerin ise uçağın düştüğü bölgedeki İslamcı militanların uçağı düşürecek kabiliyete sahip olmadığını bildirdikleri aktarıldı.

Rus yetkililerin yaptığı açıklamada, IŞİD’in uçağı roketle vurduğu iddialarına yalanlama geldi.
Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, uçağın IŞİD tarafından düşürüldüğü iddialarını yalanladı.

Rus Bakan, ”Basında Şarm El Şeyh’ten St. Petersburg’a giden yolcu uçağının teröristler tarafından vurulduğu söyleniyor ancak bu haberler doğru değildir.” dedi. ”Mısırlı yetkililerle beraber çalışıyoruz ve onlar da bu tür haberleri doğrulayacak bir bulguya henüz ulaşılmadığını belirtiyorlar.” diye konuşan Rus Bakan, ”Olay yerinde uzmanlar çalışıyor. Yakın zamanda uluslararası komisyonda toplanan tüm kanıtlar ve bilgi analizlerinin temelinde trajediden sonuçlar çıkartılacaktır.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.