Rusya ve Amerika arasındaki gerilim giderek artıyor: Rusya, ABD’nin Moskova Büyükelçi Sözcüsü’nü sınır dışı edecek

0
504

Kommersant gazetesi, Rusya’nın ABD’nin yaptırımlarına karşılık olarak Amerikalı 10 diplomatı  sınır dışı etmeye karar verdiğini ifade etti. Habere göre aralarında Moskova Büyükelçiliği Sözcüsü Rebecca Ross’un da bulunduğu 10 diplomata Rusya’yı terk etmeleri için 21 Mayıs’a kadar zaman verildi. Rusya, bu kararı ABD’nin 10 Rus diplomatı sınır dışı etme kararına karşı almıştı. 

ABD aynı zamanda 2020 seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı düşünülen 32 kişiye yaptırım uyguladı ve ABD bankalarına Rusya ile ilgili yeni yasaklar getirmişti. Kommersant’a konuşan bir Rusya Dışişleri Bakanlığı kaynağı, “Bu bir Rus girişimi değil” dedi ve ABD’nin Moskova’ya 6 aydır Washington’daki Büyükelçiliği’ne yeni bir sözcü atama izni vermediğini söyledi. 

Kaynak, Rusya’nın daha önce benzer pozisyonlarda bulunmuş bir diplomatı göndermek istediğini ancak ABD’nin vize dökümanlarını hiçbir açıklama yapmadan geri gönderdiğini ifade etti.

Karşılıklı hamleler kapsamında Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD’yi “dostça davranmayan ülkeler” listesine koyup ülkedeki konsolosluk çalışanı sayısını sınırlandırmıştı.

Kaynak:T24

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.