Sahil Güvenlik, ölüme gönderilen mülteciler ile ilgili açıklama yaptı: Her şeye rağmen onları yalnızlığa terk etmiyoruz

0
759

Türkiye’nin sınır güvenliğini kaldıracağını bildirmesinin ardından, yetkililerin ve tüm basının gözü önünde günlerdir Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerin haberleri veriliyor.

Kaza ve ölüm riski yüksek, güvenliği oldukça düşük şekillerle tüm Türkiye’nin gözü önünde yapılan insan kaçakçılığı yetmezmiş gibi bir de Sahil Güvenlik Komutanlığı, Yunanistan’a botlarla geçmeye çalışan mülteciler ile ilgili açıklama yaptı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, deniz yolu ile Yunanistan’a gitmeye çalışan mülteciler ile ilgili, kaza riskine karşı, “Tüm gelişmelere rağmen onları yalnızlığa terk etmiyoruz” açıklamasında bulundu.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yaptığı açıklama şu şekilde oldu:

* Avrupa’ya geçmek üzere lastik botlarla denize açılan göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atabilecek her türlü olumsuzluğa karşı gece gündüz hazırlıklı durumda bekliyoruz.

* Deniz yolu ile Yunanistan’a geçmek üzere denize açılan göçmenler, Yunanistan karasularına girdiklerinde, Yunan Sahil Güvenlik Botları tarafından orta hatta sürükleniyor, göçmenlerin botlarının benzin hortumları kesilerek hareket etmelerine engel olunuyor.

* Denizin ortasında hareketsiz halde kalan ve olumsuz deniz koşullarında çaresizliğe terk edilen göçmenlere Sahil Güvenlik Teşkilatı olarak el uzatıyoruz, yaşanan tüm gelişmelere rağmen onları yalnızlığa terk etmiyoruz.

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Saat 19.40 itibarıyla Edirne üzerinden ülkemizden ayrılan göçmen sayısı; 100.577” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.