Sarı Yelekliler’den Sonra Macron’dan Açıklama: “Sizi Kırmış Olabilirim, Özür Dilerim“

0
1541

Fransa’da Sarı Yelekliler’in haftalardır süren eylemlerinden sonra, Cumhurbaşkanı Macron basın açıklaması yaptı.

Eylemcilere hak verdiğini söyleyen Macron, “İşçiler sabahın erken saatinde kalkıp, akşam geç saatte eve gidiyor. Buna rağmen çocuklarını doyuramayan anneler var. Bunları anlıyorum ve bunlar 40 yıllık sorunlar. Bu sorunlar geçmişten gelen sorunlar ama bugün haliyle şikayet ediliyor.” dedi.

Konuşmasının devamında eylemcilerden özür dileyen Macron, “Sizi anlamadığımı sanmış olabilirsiniz söylemlerimden, hatta sizi kırmış da olabilirim, özür dilerim. Beni siz seçtiniz, sayenizde burdayım. Şimdi bu durumdan çıkmak için beraber yol bulmalıyız, yoksa hepimiz kaybederiz. Ben barışçıl bir ortam için aday oldum. Halkın bütün kesimlerinin beraber ve eşit yaşaması gerekir.” dedi.

Konuşmasının devamında asgari ücrete 100 euroluk zam yapacağını, mesailerden ve yıl sonu primlerinden vergi alınmayacağını, yeni vergilerin gelmeyeceğini belirten Fransa Cumhurbaşkanı, göçmenlik konusunda da ilgili kurumlarla görüşüleceğini belirtti.

Macron açıklamasını “Tarihi bir an yaşıyoruz ve hiçbir şey olmamış gibi yaşayamayız. Tartışarak ve çözüm bularak devam edeceğiz. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Fransa!” diyerek bitirdi.

Konuşma sonrası eylem alanlarından yapılan canlı bağlantılara katılan Sarı Yelekliler, atılan adımların önemli olduğunu ancak yeterli olmadığını bundan dolayı eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.