Şehir Plancıları Odası: Millet Bahçeleri rant bahçeleri

0
930

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatleri arasında bulunan ve 100’den fazlasının yapımı süren Millet Bahçeleri hakkında Şehir Plancıları Odası bir açıklama yaptı. Millet Bahçeleri’nin daha organize bir rant sürecinin parçası olduğunu belirtti.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, “Doğal ve Kültürel Alanları Talan Etmenin Yeni Aracı ‘Millet Bahçeleri’ Oyununun Ankara Sahnesi” başlığı ile bir açıklama yaptı. ŞPO, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“HUKUKA AYKIRI, KİRLİ VE TEHLİKELİ BİR OYUN”

“Herhangi bir alanın Millet Bahçesi olarak belirlenebilmesi için öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanacak ve yürürlüğe konulacak Millet Bahçeleri Rehberi’nde yer almış olması gerekmekte. Şu ana kadar böyle bir rehber bakanlık tarafından hazırlanmadı. Rehber yürürlüğe girmeden herhangi bir alanın millet bahçesi olarak belirlenmesi, planlanması ve hatta inşaata başlanmış olması hukuka açıkça aykırı.”

“Millet Bahçeleri projesi kirli ve tehlikeli bir oyun. Ankara’nın yerleşim çeperlerindeki bu açık-yeşil alanlar büyük bir risk altında. İktidarın dayatması ile gerçekleştirilmesi planlanan bu projeler, kentimizin doğasını talan etmeyi amaçlıyor.”

“LÜKS KONUT PROJELERİNE HİZMET VERİYOR”

“Böylesi bir örgütlü kötülüğe karşı mücadelemizi hukuksal zeminde de sürdüreceğiz” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: Bu alanların mevcut doğal ve kültürel değerleri ile korunması yerine ranta konu edilmesi aslında çevresi ile bütünleşecek büyük bir rant üretimini oluşturma çabasına dayanmakta. Sonuç olarak önerilen Millet Bahçeleri, daha organize bir rant üretim sürecinin parçası olarak lüks konut projelerine hizmet veren, ek getiri sağlayan ve satış-pazarlama unsuru olarak sunulan hukuksuzluğu tetikleyici projeler halini aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.