Şeriat Yasalarına Geçen Ülkede “Zina Yapan” Recm Edilecek, Hırsızlık Yapanın İse Eli Kesilecek!

0
2362

Brunei Sultanlığı, kademeli olarak şeriat yasalarını uygulamaya koyuyor. Buna göre eşcinsel ilişki ve zinadan “suçlu bulunanların”, 3 Nisan’dan itibaren cezaları taşlanarak idam edilmek olacak.

Mayıs 2014’te şeriata geçen ülkede şeriat yasaları aşamalı olarak hayata geçiriliyor.

Yeni ceza yasası, recmedilecek kişilerin cezalarının infazının “bir grup Müslüman” tarafından izlenmesini de öngörüyor. Yasa kapsamında hırsızlık yapanların elleri kesilecek.

İnsan Hakları Örgütlerinden Tepkiler 

Bazı insan hakları örgütleri, aynı zamanda başbakan olan Brunei Sultanı Hasan el Bulkiye’yi kararından vazgeçmeye çağırdı.

Uluslarası Af Örgütü’nden Rachel Chhoa-Howard, “Brunei uluslararası insan hakları yükümlülüklerine uygun olarak, korkunç cezaları hayata geçirme planlarından derhal vazgeçmeli ve ceza yasasını değiştirmeli. Uluslararası toplum Brunei’yi kınamalı” dedi.

Brunei Sultanlığı’nın internet sitesinde recm ile ilgili yapılan açıklamada ise Hasan el Bulkiye’ye atfen “Hükümetimiz başkalarının bunu kabul etmesini ya da onaylamasını beklemiyor. Tek beklediğimiz şey, bizim onlara saygı duyduğumuz gibi onların da bize saygı duyması” denildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.