Şili halkı yeni liberalizme karşı atağa geçti!

0
521

Geçtiğimiz hafta yapılan seçimler solun zaferiyle sonuçlanırken bir kadın komünist oyların yüzde 39’a yakınını alarak başkent Santiago’nun belediye başkanı seçildi. Böylece Şili Komünist Partisi 1970 yılında Pablo Neruda’nın Paris’e Şili Büyükelçisi olarak atanmasından sonra önemli bir başarı daha sağlamış oldu. Parti 1970-1990 Pinochet diktası yıllarında yasaklıydı ve bazı üyeleri helikopterden Pasifik’e atılarak öldürülmüştü.

30 yaşındaki Iracı Hessler’in annesinin Brezilya kökenli bir devrimci, babası ise İsviçre kökenli bir muhafazakar olduğu bildiriliyor. Komünist Parti’ye 10 yıl önce ekonomik-demokratik bir öğrenci ayaklanması sorasında katılmış, beş yıl sonra da Santiago Belediye Meclisi’ne girmiş.

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan seçimlerde Şili halkı yeni liberalizme tepkisini gösterdi ve gerek sağ parti gerekse merkez partiler çok kötü sonuçlar aldı. Seçimler Şili’de yapılan kitlesel eylemlerin ve özellikle 2019 yılında metro ücretlerinin yükselmesini protesto eylemlerinin solun güçlenmesine yaradığını ortaya koydu.

Seçimlerden önce sağ ve merkez partileri yeni anayasa taslağını engellemek amacıyla birleşmişlerdi. Sağ partiler oyların üçte ikisini almayı umarken sadece yüzde 24 oy alabildiler. Oylarım yüzde 40’ını partisiz adaylar aldı. Şimdi ülkede Pinochet dönemindeki anayasanın değiştirilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.