Silopi’de Uyurken Ezilen Kardeşlerin Duruşması Bugün Görüldü!

0
1340

IMG_0465Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde evlerinde uyurken zırhlı aracın altında kalan Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin davası vardı. Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu Polis memuru Ömer Yeğit ve amir Murat Maden de duruşma salonuna getirildi. Duruşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, Özgürlükçü Hukukçular Platformu’na (ÖHP) üye çok sayıda avukat ve çocukların yakınları da katıldı. Polisler salona getirilirken, mahkeme etrafında özel hareket timleri tarafından alınan önlemler dikkat çekti.

Savunması Böyle Yaptı: Kaza Olmasını İstemezdim

Polis Ömer Yeğit “Kaza olmasını istemezdim. Durduğunda ayağım frene basılı halde idi. Hayatın olağan akışının aksine aracın freni tutmadı. Tek başıma kullandım. Aracı çalıştırıp kazayı engellemek için çok çabaladım ancak engel olamadım” dedi.

Ayrıca Ömer Yeğit, olaydan emniyet müdürü ve yetkilileri suçlarken şöyle dedi: “Kanun gereği emri yerine getirmem gerek. Belgem olmamasına rağmen çalışmak zorunda bırakıldım. Emniyet müdürü ve yetkililer sorumludur. Kazadan sonra kurslu personel ataması yapıldı, peki neden kazadan önce yapılmadı? Kazada kusurum yok. Hayatımı hiçe saydım. Müdahale etmeye çalıştım. Yapılan haberlerden dolayı psikolojim bozuldu” diye konuştu. Yeğit, avukatların sorusu üzerine, aracı durdurmak için iki değil bir kere manevra yaptığını kaydetti.”

Tutuksuz yargılanan Murat Maden ise “Benden yetkili kişiler daha önce panzer kullanacak personel için liste yapmıştı. Ben de yeni geldiğim için çizelgeyi değiştirmedim. Tek başıma 2 müdürlüğe bakıyordum. Panzer görevlisi, kurs olmadan kaymakam oluru ile görevlendirme yapılır. Daha öncede kaymakam görevlendirme yaptı. Emniyet müdürü bunu görevlendirme yapmıştı zaten. Sorumlu emrini verene aittir. Ben Ömer Yeğit’ten sorumluyum ancak benden sorumlu Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan sorumludur. Selçuk Erdoğan görevlendirme yaptı ancak altına ben imza attım. İlçe Emniyet Müdürü tüm şartlarda emir verir. Sözlü emir verdi. Müdür talimatı için yazılı belge isteyemedim. Emri duyan polisler var. Benim yardımcıma bu talimat sözlü verildi. 3 polis şahittir. Herkesin kurslu olup olmadığını öğrenemem. Çok sayıda polis var” diyerek savunma yaptı.

Mahkeme tutuklu yargılanan Ömer Yeğit’in tahliyesine karar vererek, duruşmayı 11 Ocak 2018 tarihine erteledi.

Kaynak: Mezopotamya Haber Ajansı

17 Ekim 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.