ALMANYA’DA “SİLVAN’A SES VER!” EYLEMİ

0
1504

indir (6)

Almanya’nın çeşitli yerlerinde 12-14 Kasım tarihleri arasında ‘Silvan’a Ses Ver’ eylemleri için Kürt Kadın Hareketi ve Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAVDEM) çağrı yapmıştı.

Yapılan çağrıda, ‘AKP faşizminin halkımıza ve demokrasi güçlerine karşı geliştirdiği topyekün savaşa karşı, zengin ve güçlü demokratik tepkinin verilmesi gerekiyor; bu inançla kendisine devrimciyim, demokratım ve insanım diyen herkesi topyekün direnişe çağırıyoruz‘ denilmişti.

Çağrı üzerine dün akşam saatlerinde, Aachen kentinde, Elisenbrunnen’de yapılan eylemde Silvan’da devlet saldırısı protesto edildi. Eylem Silvan’da yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Eylem Aachen Deniz Fırat Kadın Meclisi tarafından düzenlendi.

Eylemde NAV-DEM’in Silvan’da 10 gündür yaşanan sokağa çıkma yasağını anlatan bildiri okunup halka dağıtıldı. Bildiride Silvan’da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyük bir katliam gerçekleştirildiği, Türk ordusunun şehir merkezinde halka terör estirdiği belirtildi

Almanya’nın Köln kentinde de Silvan’da yaşanan devlet terörü protesto edildi. DOM önünde yapılan eyleme Köln Kürt Toplum Merkezi, AGİF, ATİK ve AHKDP ve çok sayıda göçmen katıldı. Almanca, Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmalarda, Devletin Kürt halkını tanklarla, savaş uçakları ve helikopterlerle bombaladığı belirtildi. Keskin nişancıların cami minareleri ve yüksek noktalara konumlanarak halka ateş ettiği belirtilen konuşmada, Almanya’da yaşayan göçmenlere ve Alman kamuoyuna Silvan’da yaşananlara sessiz kalınmaması çağrısı yapıldı.

Dusseldorf Demokratik Toplum Merkezi ve Kürt kadın hareketinin çağrısı üzerine sokağa çıkan Kürdistanlılara, Alman dostları da destek verdi. Eylemde Almanca bildiriler dağıtıldı ve Devletin yaptığı katliamlar kınandı. ‘Katil Devlet, Kürdistan’dan defol’ ve ‘Faşist Erdoğan’ sloganlarını atan kitlenin tren istasyonu önündeki eylemi saat 18:00’da son buldu.

Münih’te de Silvan’da yaşanan durumu protesto etmek için kitle saat 17.00’da Karlsplatz meydanında topladı. Saygı duruşu ile başlayan eyleme Alman sosyalistleri ve anarşistleri de destek verdi. Kürt Hareketi Temsilcileri ve Alman sosyalistleri yaptıkları konuşmalarda Silvan’daki insanlık dışı durumu lanetleyerek operasyonun son bulması çağrısı yaptı. Atılan sloganların ardından eylem sona erdirildi.

Eylemler bugün ve yarın da devam edecek.

Almanya genelindeki eylem programı şu şekilde:

13 Kasım Cuma
Darmstadt:Luisenplatz, başlama saati 17:00,

14 Kasım Cumartesi
Dresden: Postplatz, başlama saati:14:00,
Hildesheim: Hildesheim HBF, saat 15:00,
Freiburg:Kartoffelplatz, başlama saati 15:00,
Stuttgart:Schlossplatz, başlama saati 15:00,
Giessen:Kirchenplatz, saat 14:00.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.