Soylu, Adana’daki Festival Yasağını Savundu: “Rakı festivali geleneklerimizle örtüşmez.”

0
797

Meclis Genel Kurulundaki bütçe görüşmeleri sırasında, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, haftasonu düzenlenmesi planlanan ve Adana Valiliğinin yasakladığı “Kebap ve Şalgam Festivali”nin neden iptal edildiğine ilişkin sorusu üzerine söz alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yasak kararını savundu.

Bakan Soylu, Adana’da “Kebap ve Şalgam Festivali” diye bir festivalin olmadığını, söz konusu festivalin rakı festivali olduğunu ve bunun geleneklerimize uygun olmadığını söyledi.

2015 ve 2019 yıllarına ait gazete haberlerini göstererek sözlerine devam eden Soylu, “Bahsettiğiniz festival bu olsa gerek: Adana Dünya Rakı Festivali. Bu konuda Valiliğin bu festivale yönelik bir yasağı söz konusu. Zannediyorum rakı festivaline yasağı koyduktan sonra meseleyi, kebap ve şalgam festivaline döndürmüş olabilirler. Kısa bir süre önce Adana’da, Türkiye’den herkesin katıldığı, bir kültür durağı olan, ‘Adana Lezzet Festivali’ düzenlendi. Zannediyorum bilgide eksiklik söz konusu. Eğer bahsedilen rakı festivali ise bu rakı festivaline Adana Valiliği geçen yıl da bu yıl da yasak koydu. Ne geleneklerimizde ne de herhangi bir durumla bu, örtüşebilir değildir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.