Stockholm’de korona yasağına rağmen ırkçılığa karşı olaylı eylemler

0
1094

Amerika Birleşik Devletleri’nde 47 yaşındaki George Floyd’un gözaltı sırasında öldürülmesi üzerine gelişen eylemler İsveç’e de sıçradı. Bugün Stockholm’ün merkezi Sergels Torg’da saat 18:00’de düzenlenen eyleme yüzlerce, bazı kaynaklara göre binlerce kişi katılım gösterdi. Eyleme polis müdahale etti.

Korona salgını nedeniyle 50 kişiden fazla insanın toplanmasının yasak olduğu İsveç’te, en az bine yakın insan ırkçılığa karşı Stockholm’de bir araya geldi. Eylemi organize eden “Black Lives Matter” adlı grubun, eylem için 50 kişilik izin aldığı belirtildi. Yapılan bu eyleme özellikle her etnik kesimden gençlerin yoğun ilgi göstermesi dikkat çekti.

Alınan bilgiye göre polis, toplanan kalabalığı dağıtmak isteyince eylemciler şehir merkezi boyunca yürüyüşe geçti. Medya görüntülerinde Metro İstasyonu içinde ve Krallık Sarayı önünde polisin eylemcilere karşı göz yaşartıcı gaz kullandığı görüldü.

Yürüyüş korteji Krallık Sarayı önüne geldiğinde polisle olaylar yaşandı. Göstericiler bir polis arabasının üzerine çıktı.

İsveç saatiyle 20:00’de (TSİ 21:00) bitmesi beklenen eylem 20:30’a kadar sürdü. Eylemlerde 1 gözaltı haberi basına yansıdı ama yaralanan olup olmadığı konusunda haber alınmadı.

Black Lives Matter grubu kimdir?

“Black Lives Matter’’ Amerika’da siyahları polis ve devlet şiddetine karşı savunmak amacıyla 13 Temmuz 2013’te kurulmuş bir gruptur. Uluslararası eylemler bu isimle düzenleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.