Suriye’deki savaşı finanse etmekle suçlanan ve Türk vatandaşlığı alan Mahir el-Degim Şam’a teslim edildi

0
425

Gazeteci Fırat Gediklioğlu, Şam kaynaklarının 2’si Türk vatandaşlığı almış 5 Suriyeli savaş suçlusunun Suriye’ye teslim edileceğini yazdı.

Gediklioğlu bu kapsamda ilk teslim edilen kişinin savaşı finanse etmekle suçlanan ve Türk vatandaşlığı almış olan Mahir el-Degim olduğunu da ifade etti.

Aktarılana göre Mahir el-Degim’in “dolaylı” bir şekilde Şam’a teslim edildiği de ifade edildi. Konu ile ilgili Gediklioğlu şunları yazdı:

“Şam kaynakları: Türkiye, ikisi vatandaşlık almış, 5 Suriyeli savaş suçlusunu Suriye’ye teslim edecek.

Türkiye, Suriye’ye ilk teslimatını gerçekleştirdi. Türk vatandaşlığı alan Mahir el-Degim, Şam’a teslim edildi. El-Degim, savaşı finanse etmekle suçlanıyor.

Bu arada şöyle ilave yapayım, iade dolaylı olarak yapıldı. Türkiye önce vatandaşlıktan çıkarıp Umman’a teslim etti, Umman da aynı gün içinde Şam’a. İadenin dolaylı oluşu bu iadenin Türkiye tarafından yapılmadığı anlamına gelmiyor. “Umman iade etti, Türkiye değil” diyenler kendini kandırmasın. Neticede bu ülkelerin istihbaratçıları bir araya gelince çay içip dağılmıyor.

Suriyeli “muhalif” gazeteci Musa el-Ömer, Türk vatandaşlığından atılan Suriyeli Mahir el-Degim’in elleri ve ağzı bağlı bir şekilde İstanbul’dan Şam’a doğrudan teslim edildiğini yazdı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.