Tahir Elçi Katledilişinin 2. Yıldönümünde Anıldı

0
1291

CADAB797-FAB4-4946-A660-F563FABDEC8CDiyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, katledilişinin 2’nci yıldönümünde vurulduğu sokağın başında anıldı.

Anmaya Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi milletvekilleri, baro başkanları, akademisyenler, insan hakları savunucuları, aydın, yazar, sivil toplum ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı. Anmada, üzerinde Elçi’nin fotoğrafının yer aldığı Kürtçe ve Türkçe “Seni unutmayacağız” ve Elçi’nin öldürülmeden önce söylediği “İnsanlığın bu ortak mekanında çatışma, operasyon istemiyoruz” sözlerinin yer aldığı pankart, döviz ve fotoğraflar taşındı.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Saygı duruşunun ardından Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen açıklama yaptı. Açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yapılarak “Devlet olmanın sorumluluğu gereği bu beklenti, talep ve temennimiz haklı ve meşrudur. Bu ülkenin Başbakanı oldukları dönemde Dicle’nin kenarında kurdun kaptığı bir koyunun mesuliyetini üstlenenlere bir kez daha sesleniyoruz. Tahir Elçi bir baro başkanı, saygın bir hukukçu ve insan hakları savunucusuydu, Dicle’nin kıyısında değil, Diyarbakır’ın merkezinde onlarca kameranın önünde adeta canlı yayında katledildi. Bugünün Cumhurbaşkanı olarak mesuliyetinizin gereğini yerine getirmenizi bekliyoruz.” denildi.

Açıklamanın ardından Tahir Elçi’nin mezarına gidildi.

28 Kasım 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.