Taş ocağı için Istranca Ormanları yok edilecek: 144 bin 871 ağaç kesilecek!

0
1101

Kırklareli’nde bulunan Kapaklı Köyü’nde kapasite artışı isteyen taş ocağı için Istranca Ormanları’nın yok edileceği, 144 bin 871 ağaç kesileceği ortaya çıktı.

Doğa harikası Istranca Ormanları’nın da bulunduğu Kapaklı Köyü’nde işleyen bir taş ocağının kapasite artışı nedeniyle yaklaşık 145 bin ağacın kesileceği belirtildi. Konuyla ilgili konuşan Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, “5 bin, 10 bin, 50 bin derken yaklaşık 145 bin ağaç keseceğiz, diyorlar. Istrancalar kaybedilirse Trakya bitecek ama aslında İstanbul da bitecek. Suyu nereden bulacaklar?” diye sordu.

Kapaklı köyünde kalker ve dolomit ocağı kapasite artışı talep edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran işletme, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu da sundu. Arazilerin tarla vasfında olması nedeniyle sahiplerinden alınacağı ifade edilen raporda, bölgedeki ağaç türlerinden de söz edildi. Raporda 144 bin 871 ağaç kesileceğine dikkat çekilerek, “Ancak, proje alanında eşzamanlı faaliyet olmayacağı için ocak üretim alanı genişledikçe ve peyderpey alınan orman izinlerine göre kesim yaptırılacaktır. Toplam proje süresi – ocak ömrü dikkate alındığında bir taraftan rehabilite edilen ve ağaçlandırılan alanların da olacağı söz konusudur” ifadelerine yer verildi. Konuyla ilgili ÇED toplantısı geçtiğimiz pazartesi günü yapıldı.

Düzenlenen ÇED toplantısına koronavirüs sebebiyle katılamadığını belirten Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, yazılı itirazda bulunacağını belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Kırklareli genelinde son 5 – 6 yılda ormanımıza, toprağımıza 200 dosya geldi. Bunların sadece yüzde 5 kadarı gölet ve tarımsal tesis. Geri kalanı enerji madencilik dosyaları. Sektörel dağılıma bakarsanız, hepsi su kaynakları ve yeraltı su besleme alanlarında. Yeraltı suyumuz emniyetli işletme rezervine ulaştığından su tahsislerine kapatıldı. Ama dinleyen var mı? Orası belli değil. Tek bir gerçek var.. Susuzluk kapıda. Hem de pandemi döneminde.. Buradaki yeraltı sularının besleme alanı neresi derseniz: Istrancalar. Yeraltı su besleme alanı üzerinde onlarca madencilik faaliyeti var.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.