The Guardian, İmamoğlu ile konuştu: “Halkın ayrıştırıcı bir söylemi ve ayrımcı politikaları kabul ettiğine inanmıyorum”

0
1390

İngiliz The Guardian gazetesi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu ile bir röportaj gerçekleştirdi. Gazetenin Türkiye ve Ortadoğu muhabirleri Bethan McKernan ile Gökçe Saraçoğlu imzasını taşıyan haberde İmamoğlu “Bu kentte 16 milyon insan benim onlara hizmet etmemi ve seçildiğim görevi yerine getirmemi bekliyor” dedi.

İmamoğlu’nun gazeteye verdiği röportajdan bazı kısımlar şöyle:

Popülizm bitecek

“Halkın ayrıştırıcı bir söylemi ve ayrımcı politikalarını kabul ettiğine inanmıyorum. Halen dünyada hakim anlayış popülizm ancan popülizm de nihayetinde bitecek. İnsanlara saygıyla davrananlar daima kazanır.”

Yaklaşık 48 saat uyumadım

(Seçim gecesi için) “Yaklaşık 48 saat uyumadım. Sanırım sandıkların kapanmasının ardından 24 saat içinde 13 basın toplantısı düzenledim. Resmi haber ajansı yanıltıcı veriler veriyordu ve biz bunların yanlış olduğunu biliyorduk. İnsanlar endişelenmeye başladı ve çok stresli bir ortam vardı ama meydan okumamız için önce haklılığımızdan emin olmamız gerekiyordu.”

Korkulan birisi olmak istemiyorum

“İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi düşüncesini aklımdan bile geçirmiyorum. Seçimi kazandığımız açık. AKP insanların başka türlü düşünmesini istiyor ama bu süreç bitti. Hayata devam etme zamanı.

Tapılan ya da korkulan biri olmak istemiyorum. Sadece benimle yan yana çalışmanızı istiyorum. Ki, bizi seçen insanlar için mümkün olan en iyisini yapabilelim…Yapmamız gereken çok iş var.”

Öte yandan Guardian haberde İmamoğlu ile ilgili “İmamoğlu’nun seçilmesi büyük oranda kapsayıcı ve uzlaşmacı söyleminin bir sonucuydu. Kendisi, Türkiye’nin kutuplaşmış siyasal sahnesini domine etmiş kışkırtıcı siyasetçilerden çok farklıydı. İmamoğlu yerel seçim kampanyası süresince, orta sınıf partisi CHP’den genelde uzak olan emekçi ve dindar AKP seçmenlerine de elini uzattı. Suriyeli mültecilerin Türk toplumuna entegre edilmeleri gerektiğinden söz etti.” yorumunda bulunurken İmamoğlu’nun şimdiden 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı yarışacak potansiyel bir aday olarak görüldüğü de vurgulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.