TTB açıkladı: Koronalı hasta sayısı Bakanlığın açıkladığından 10 kat fazla!

0
729

Türk Tabipleri Birliği (TTB) COVID-19 İzleme Kurulu, korona pozitif hasta sayısının Sağlık Bakanlığı’nın duyurduğu rakamların yaklaşık 10 katından fazla olduğunu açıkladı.

Kurul, salgının 5’inci ayına dair değerlendirmelerini online olarak gerçekleştirdikleri basın toplantısıyla duyurdu.

Pandemide güncel durumların ele alındığı toplantıda, çok sayıda sağlık çalışanının normalleşme adımları sonrası enfekte olduğu bilgisi verilerek sağlık çalışanlarının tükenme noktasına geldiğine dikkat çekildi.

İktidarın salgının etkisini azaltma stratejisinin karşılık bulmadığının belirtildiği açıklamada, pandemi ile mücadele stratejisinin yanlış olduğu ifade edildi. Merkezi otoritenin kendi sorumluluğunu “uyarma” ve “tedavi” ile sınırladığını belirten TTB Kurulu, pandemi ile mücadelenin bireylerin önlemlerine bırakılabilecek bir mesele olmadığının altını çizdi.

Ayrıca hastalığın bulaşıcılık hızının azaltılamamasında vatandaşın suçlu olarak işaret edilmesinin de sorunlu bir yaklaşım olduğunu kaydeden Kurul, anma toplantıları, bayramlaşmalar, milyonların girdiği sınavlar, Ayasofya’nın açılması gibi etkinliklerin kişilerden beklenen iradeyi merkezi otoritenin göstermediğini ortaya koyduğunu ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.