TÜİK “emin” ellere teslim!

0
795

TÜİK Başkanlığı’na yine bildik bir isim getirildi. Muhammed Cahit Şirin, sürdürdüğü başkan yardımcılığı görevinden TÜİK Başkanlığı’na atandı.

2018’de AKP iktidarının hesaplamaları ile uyuşmayan enflasyon oranı açıkladığı için kurumdan tasfiye edilen Enver Taştı’nın yerine, 18 Nisan 2019 tarihinde Yinal Yağan göreve getirilmişti. Yağan’ın 22 Mayıs 2020 tarihi itibari ile Sümer Holding’e Genel Müdür olarak atanması ile Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Muhammed Cahit Şirin vekaleten Başkanlığa getirildi.

2018’de TÜİK’de göreve başlayan Muhammed Cahit Şirin, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Elif Esen ile evli.

KURUMA GÜVENİRLİK ZAYIF

Kısaca TÜİK olarak bilinen Türkiye İstatistik Kurumu “Ülkenin ekonomi, sosyal konular, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen diğer alanlardaki istatistiklerini derlemek, değerlendirmek, analiz etmek ve yayımlamak”la yükümlüdür.

Kurumun yükümlülüğü bu olmakla birlikte, kurum tarafından yapılan açıklamalar, varolan gerçekliği ifade etmekten çok, iktidarın hesaplamalarına uygunluk gözetilerek yapılmaktadır.

Özellikle, enflasyon ve işsizlik oranlarında sunulan veriler, iktidar ayarından geçtiği için kurum “güvenilirliğini” yitirmiştir.

TÜİK, toplumun büyük çoğunluğunun hayatında önemli bir gider olan (gıda, konut ve ulaştırma gibi) harcamaları gerçek ağırlıkları ile hesaplamaya katmayarak, enflasyon oranını bilerek düşük göstermektedir.

Kurum, işsizlik verilerini açıklarken de benzer şekilde hesaplama yapmaktadır. TÜİK’in verilerinde geniş tanımlı işsizlik oranı dikkate alınmadığı için, işsizlik sayısı az gösterilmektedir.

TÜİK, asgari ücretin belirlenmesinde temel alınan, bir işçinin asgari geçim maliyetindeki artışı düşük tutarak, yeni asgari ücret oranın düşük tutulmasına da yol açmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.