Türk-İş Başkanı Ergün Atalay: Asgari ücrette pazarlık 7 bin 785 liradan başlayacak

0
218

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, yaptığı açıklamada hükümetle asgari ücret pazarlığını 7 bin 785 liradan başlatacaklarını belirtti.

15 kişilik Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer alan Türk-İş’in başkanı Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili açıklama yaptı.

Atalay, “Herkes bir rakam açıklıyor. Açlık sınırı 7 bin 785 lira. Pazarlık bu sınırdan başlayacak. Vergiyle ilgili düzenleme yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“Rakam söylemek kolay”

Türkiye’de DİSK-AR tarafından yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, Ekim ayında açlık sınırı 7 bin 552 TL, yoksulluk sınırı ise 26 bin 123 TL durumunda.

Bu istatistikler biliniyorken Ergün Atalay’ın açıklaması ise şu şekilde oldu:

“Herkes bir rakam açıklıyor. Açlık sınırı 7 bin 785 lira. Türk-İş’in yoksulluk rakamı 10 bin 170 lira. Rakam söylemek kolay.

Asgari ücret pazarlığı açlık sınırı olan 7 bin 785 liradan başlayacak.

Vergiyi konuşmak lazım. Vergiyle ilgili düzenleme yapılmalı.

Bugün komisyonumuzda pazarlık asgari ücreti 7 bin 785 lira olan açlık sınırından başlayacak. Nereye çıkarırsak. Hükümet ne rakam getirecek, görelim.

Türk-İş, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda, konfederasyonun Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’ndaki rakamları, gıda enflasyonundaki oranları ve ücretler üzerindeki gelir vergisi yükünü gündeme getirecek.

Bu yıl Komisyonda işçi heyetinin başkanlığını Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak yürütürken, heyette Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat ve Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriya Nazlım yer alacak.

Razı geleceğim bir rakam olursa oturur altına imza atarız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.