Türk Ticaret Bankası’na yeniden faaliyet izni verildi

0
441

Bankacılık yapma ve mevduat toplama yetkisi 1 Temmuz 2001‘de kaldırılan Türk Ticaret Bankası’nın faaliyetlerine yeniden izin verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun Türk Ticaret Bankası’na ilişkin kararında: “5411 sayılı Bankacılık Kanununun 10’uncu maddesi ile Bankaların İzne Tabi İşlemleri İle Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7’nci maddesi kapsamında yapılan değerlendirmeler neticesinde Türk Ticaret Bankası A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir” denildi.

Türk Ticaret Bankası’nın (Türkbank) ihale sürecine mafyanın müdahalesinin ortaya çıkması sonrasında Türkbank’ın Temmuz 2001’de bankacılık ve mevduat toplama yetkisi kaldırılmış, Ağustos 2002’de de tamamen tasfiye edilmişti. Yaşanan skandal Mesut Yılmaz hükümetinin düşmesine de neden olmuştu.

1998 yılında ülkücü mafya Sedat Peker polise verdiği ifadede ihaleye ilişkin “Türk Ticaret Bankası’nın özelleştirilmesinde Hayyam Garipoğlu’nu desteklemeyi planlıyordum. Ancak, Alaattin Çakıcı satıştan kısa bir süre önce beni telefonla arayarak Türk Ticaret Bankası’na talip olan Korkmaz Yiğit’e destek verdiğini söyledi. Arttırmaya katılan birinin yanında olup olmadığımı sordu. Bunun üzerine özelleştirme işinde Hayyam Garipoğlu’ndan desteğimi çektim” demişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.