Türkiye Seçimini Yaptı!

0
1303

sandık2015
7 Haziran seçimlerinin üzerinden beş ay geçtikten sonra yenilenen genel seçimlerde AKP, % 50 civarında oy alarak, meclisteki sandalye sayısında çoğunluğu elde etti. Yeniden tek başına iktidar olabilecek duruma ulaşan AKP’de kutlama ve sevinç gece boyunca sürdü.
CHP, oylarını ve vekil sayısını küçük bir oranda da olsa arttırırken, MHP ve HDP’de gerilemeler yaşandı.
Son ana kadar HDP, baraja takılma riskini yaşasa da, sandıkların tamamı sayıldıktan ve yurt dışı oyları eklendikten sonra 10.5 gibi ”kıl payı” bir durumla meclise girdi. Meclise 60 dolayında bir milletvekili gönderme hakkı elde eden HDP’nin eşbaşkanları, ”Eşit olmayan, adil olmayan bir süreçte; hem de hiç kampanya yapmadan bu sonucu elde etmek HDP için bir başarıdır.” şeklinde açıklama yaptı.
CHP Genel Başkanı, sonuçların belli olması üzerine bir açıklama yaptı ve ”İktidar dışındaki durumlar başarı olarak görülmemelidir.” değerlendirmesinde bulundu. Kılıçdaroğlu, istifa yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, ”Kurultay sürecimiz devam ediyor.” şeklinde yanıt verdi.
Gece saatlerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin istifa ettiği yönünde haberler ajanslara yansımıştı. Bahçeli ise, tüm parti yetkililerinin görevleri başında olduğunu, büyük bir fedakarlık ve öz veriyle çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.
Seçim sonuçlarını, memleketi Konya’dan izleyen Davutoğlu ise, Konya’da yaptığı ilk açıklamalarda ”Kaybeden yoktur, kazanan milletimizdir, cumhuriyetimizdir, demokrasimizdir.” şeklinde konuştu.
Davutoğlu daha sonra, AKP Genel Merkezi’nde yaptığı ”Balkon Konuşması”nda ise, ”Bu sistem artık milletimize dar geliyor, anayasayı değiştirmemiz, milli ve yerli bir anayasa yapmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu. Davutoğlu’nun bu konuşması, ”Üstü kapalı bir şekilde ‘Başkanlık Sistemi’ vurgusu yaptı.” şeklinde değerlendirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.