Türkiye’de 302 Kadın Bir Sene İçinde Katledildi

0
999

Türkiye’de bir sene içinde 302 kadın öldürüldü, 532 kadına ise şiddet uygulandı.

IPS İletişim Vakfı’nın çalışmaları arasında yer alan bianet, 1 Ocak-20 Kasım 2019 tarihleri arasında, aylık yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlerden yararlanarak hazırladığı raporda, Türkiye genelinde 324 günde 302 kadının öldürdüğünü, 532 kadına ise şiddet uyguladığını gözler önüne serdi. Ayrıca en az 12 kadın da basına, “sağlık durumu ağır” olarak yansıdı belirtti.

Türkiye’nin birçok ilinde gerçekleşen kadın cinayetleriyle ilgili hazırlanan raporda, öldürülen kadınlardan en az 10’unun Türkiye vatandaşı olmadığı kaydedildi. Yabancı ülke vatandaşlarının 1’i Azerbaycan, 2’si Suriye, 2’si Afganistan, 1’i Irak, 1’i Çin, 1’i Ukrayna, 1’i Fas, 1’inin Özbekistan asıllı olduğu belirtildi. Kadınların yüzde 64’ünün koca-eski koca, sevgili-eski sevgilisi tarafından öldürdüğü ifade edildi.

Kadın Cinayetlerinde Erkek Gerçeği

Rapora göre kadınlar genellikle erkekler tarafından öldürülüyor. Yaşanan cinayetlerde 198 kadın eski kocası yahut sevgili veya eski sevgilisi, 31 kadın abisi, babası, oğlu gibi yakın akrabaları, 20 kadın komşusu ya da arkadaşı, 8 kadın da akrabaları tarafından öldürüldü. Ayrıca 19 kadını damadı-eski damadı, bir trans kadını polis, bir kadını çocuğu ile aynı okula giden veli, bir kadını ise patronu öldürdü.

Raporda kadınların yüzde 49’nun ateşli silahlarla öldürüldüğü de yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.