Tutuklu sanatçı Yılmaz Çelik’e tokalaşmak yasak!

0
1716

Hak ihlalleri, baskılar ve kötü koşullar ile gündeme gelen Elazığ Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan sanatçı Yılmaz Çelik’e özel olarak baskı yapıldığı öğrenildi.

Geçtiğimiz Aralık ayında tutuklanan halk müziği sanatçısı Yılmaz Çelik’e cezaevi yönetiminin özel olarak baskı uyguladığı ileri sürüldü. Artı Gerçek’ten İsa Uğur Erdoğan’ın haberine göre Elazığ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Yılmaz Çelik’in kaldığı hücre gardiyanlar tarafından her gün dağıtılıyor. Çelik’e yaptığı son açık görüşte başka bir görüşçüyle tokalaştığı gerekçe gösterilerek yasaklamalar getirildi ve baskı uygulanıyor.

Görüşçülerinin aktarımına göre Çelik’in son görüşmesinde, hücre arkadaşının ailesi ile tokalaşması üzerine gardiyanlar sert şekilde, ‘Yerine geç, otur yerine Yılmaz’ şeklinde bağırdı. Görüşçüleri Çelik’e yönelik tutuma ilişkin, “Her gittiğimizde, tanınıyor olması ve avukatların sık sık ziyaret etmesi ile özellikle bazı gardiyanlar tarafından baskı var” ifadelerinde bulundu. 

Yılmaz Çelik’in avukatlığını üstlenen CHP Dersim eski Milletvekili Hüseyin Aygün ise konu ile alakalı, “Hapishane  boyutunda Yılmaz’a yönelik bir süredir özel bir baskı var. İlk anlarda yoktu. Nerden kaynaklandığını bilmiyorum. Kitapları ve mektupları verilmiyor. Görüşçülerine taciz boyutuna varan ağır uygulamalar dayatılıyor. Elazığ Hapishanesi özelinde genel olarak bir baskı var. Yoğun şekilde psikolojik baskı var. Hapishane koşullarının kötüleştirilmesine dönük özel uygulamalar var. Keyifi görüş yasakları kitaplara el koyma gibi.” ifadelerinde bulunarak müvekkilinin özel olarak hedef alınmış olabileceklerini aktardı.

Aygün, görüşlerde fiziki saldırıların olduğunu ve konu ile alakalı suç duyurusunda bulunduklarını da belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.