Twitter, Bolivya’daki kanlı darbeye destek veriyor

0
1004

Mustafa Kemal Erdemol, Cumhuriyet’teki bugünkü yazısında Bolivya’daki halk desteğinden yoksun darbecilerin, sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığı ile nasıl manipülasyon yaptığını yazdı.

Sosyal paylaşım sitelerinin, büyük sermayenin çıkarlarının sözcüleri gibi davrandığını ifade eden Erdemol, Twitter’ın yakın zamanda da Uluslararası Af Örgütü’nün tepkisini çektiğini yazdı.

Twitter’ın Bolivya’daki kanlı darbeye de destek verdiğini ifade eden Erdemol’un yazısının ilgili kısımı şu şekilde:

‘PODEMOS TWİTTER’IN KANLI DARBEYE DESTEK VERDİĞİNİ AÇIKLADI’

“İspanya’nın solcu partisi Podemos’un Sosyal Ağlar Başkanı Julian Macias Tovar’a göre, darbecilerin darbeye karşı çıkan protestocuların katledilmesini haklı çıkarmak için oluşturdukları sahte hesabın sayısı 68 binin üzerinde. Tovar, yaptıkları inceleme sonucu aşırı sağcı darbeci Luis Camacho’nun 135 bin 473 olan Twitter takipçisinin son 18 günde 55 bin arttığını belirlediklerini kaydediyor. Kendisini devlet başkanı ilan eden Jeanine Anez’in de on beş gün içinde 40 bin yeni takipçisi olduğunu vurguluyor. 

Darbecilere halk desteğinin olmadığını, darbe hükümeti de dolaylı olarak kabul etmiş durumda. Bir hükümet sözcüsü, devrilen solcu devlet Başkanı Evo Morales yanlısı göstericilerin yolların çoğunu işgal ettiği için başkente yiyecek ve petrol tedarikinde güçlük çekildiğini açıklamıştı.  Bu nedenle dünya kamuoyu önünde zor durumda kalan darbeciler, halk desteğine sahip olduklarını göstermek için sanal ortamda oluşturdukları sahte hesapları devreye soktu. Bunun için en uygun sosyal platform olarak Twitter seçildi. 

Twitter, eylül ayında Küba’da da benzer bir operasyona karışmış, Komünist Parti lideri Raul Castro başta olmak üzere kimi politikacıların ve gazetecilerin hesaplarını bloke etmişti. Twitter yönetiminden suçlamalara ilişkin herhangi bir açıklama ya da yorum gelmedi.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.