Urfa’da Irkçılık: Suriyeli Diye Linç Edilecekmiş

0
1777
Foto: milliyet.com
Foto: milliyet.com

Kız arkadaşını sokak ortasında dövmeye kalkışan bir gencin, ahali tarafından linç edilmeye çalışıldığı haberi gazetelerde yayınlandı. (http://www.milliyet.com.tr/sanliurfada-suriyeli–gundem-2421257). Olay 26 Mart akşamı Şanlı Urfa’da yaşanmış. “Bu ne duyarlılık!” diye şaşırdık.

Çünkü Türkiye’de kadın dövmek, din adına bile, meşru sayılan bir fiildir. Dövmek ne kelime… Basına yansıyan haberlere göre geçtiğimiz yıl, 2016’da, 328 kadın erkekler tarafından öldürülmüş. 2017 Ocak ayında 37, Şubat ayında ise 30 kadın öldürülmüş. (Kadın Cinayeterini Durduracağız Platformu, https://onedio.com/haber/turkiye-de-8-mart-14-ayda-395-kadin-olduruldu-iki-kadindan-biri-siddete-ugradi-meclis-te-ise-kadinin-adi-yok-760340).

Haberin altını incelediğimizde görüyoruz ki kız arkadaşını dövmeye kalkan genç polis tarafından durdurulmuş. Sonra birileri mahalleye haber salmış ki kız arkadaşını sokak ortasında dövmeye kalkan Suriyeli bir genç kendisine engel olan polise direndi. Haber üzerine insanlar toplanmış ve genci linç etmeye kalkışmışlar.

Anladık ki tepki yaratan sebep kadına şiddet değil de, Suriyeli olmak ve polise direnmekmiş. Sonra ortaya çıkmış ki, genç Suriyeli değil Urfalıymış (!)

28/03/2017

Odak Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.