Yabancıların mülk edinmesinin kontrole alınması için verilen önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi

0
346

CHP’nin ülkemizde yabancıların mülk edinmelerinin kontrol altına alınması amacıyla verilen önerge, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, araştırma önergenin gerekçesini açıklarken şunları ifade etti: “Nerenin vatandaşlarına gayrimenkul satışı yapılmamış? İnanamazsınız. iktidarınızda 310 bin yabancıya satış yapmışsınız Türkiye’den gayrimenkul. Bayburt’tan, Erzincan’dan, Nevşehir, Bolu, Bingöl, Kars… Pandeminin tam göbeğinde hani hiçbirimiz kafamızı kapıdan çıkaramazken adam Sri Lanka’dan gelmiş, Amasya’da gayrimenkul almış. Türkiye’de cari açığı kapatmak için yabancılara gayrimenkul satışını teşvik ediyorsunuz, bunu biliyoruz. Çok sevdiğiniz konut, inşaat sektörünü desteklemek için teşvik ediyorsunuz, bunu biliyoruz.

Bir taraftan alt ve orta sınıfların konut sahibi olmasının önünde bir engel ama ben başka bir açıdan bakacağım. Vanuatu diye bir ülke var. Ben ismini ilk defa bu soru önergesinin cevabında duydum. Merak ettim, baktım bu Vanuatu nerede diye. Büyük Okyanus’un güneyinde küçük bir ada ülkesi. Arasanız bulamazsınız. Ya bir Vanuatu vatandaşı gelir niye Türkiye’den gayrimenkul alır diye düşündüm. Sonra baktım sadece Vanuatulular almamış. Laos’tan, Komorlar Adaları’ndan, Mikronezya’dan, Saint Kitts and Nevis’den, Trinidad and Tobago’dan bahsediyorum. Niye konut aldılar? Araştırınca bu ülkelerin bağlantılarını Pandora Papers diye 12 milyon belgenin yayınladığı, vergi kaçaklığıyla ilgili belgelerle bunların ilişkisi olduğunu gördüm.”
(ANKA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.