Yandaş Olmayana Ambargo: BirGün Gazetesine Yönelik İlan ve Reklam Yasakları Bitmiyor

0
958

BirGün Gazetesi, Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından üç ayı aşkın süredir çeşitli gerekçelerle gazeteye uygulanan ilan ve reklam ambargosunu yaptıkları açıklama ile okuyucuya duyurdu.

BİK’nin sürekli olarak ilan ve reklam akışını durdurmak için “asılsız” gerekçeler ürettiğinin ifade edildiği açıklamada, “BİK’nin ilanları durdurmasının ilk gerekçesi, elektronik ortamda tutulması zorunlu olan ‘Baskı ve Bayi-İade Defterleri’nin gecikmeli olarak tutulduğu iddiasıydı.

Sorun 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle giderildi ve gerekçe ortadan kalktı. BİK bu kez de ilan durdurmak için, ‘Bazı haberlerde yayın kaynağının kullanılmaması’ şeklinde ikinci bir gerekçe ortaya koydu. BİK bu gerekçeye dayanarak, üç ayı aşkın bir süredir uygulamakta olduğu yasağa ‘devam’ kararı verdi.” denildi.

BİK’nin yönetmeliği zorlayarak ve kendilerinden başka hiçbir gazeteden bu uygulamayı talep etmeden ilan ambargosu uyguladığı belirtilen açıklamada, “Ne var ki günlük gazetelerin basit bir taraması yapılsa dahi, BirGün’e haksız bir dayatma uygulandığı tüm çıplaklığıyla görülecektir.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında, “BİK yönetimi tarafından BirGün’e uygulanan diğer bir yaptırım da haberlerimiz gerekçe gösterilerek 2 ila 15 gün arasında değişen basın-ilan kesme cezaları oldu.

Son 3 ay içerisinde haber içeriklerinin gerekçe gösterildiği toplam 49 günlük cezaya muhatap olduk. BİK’in sorunlu gördüğü, bu nedenle önce savunma isteyip sonra ceza kestiği haberlerle ilgili, bırakın dava açılmasını, herhangi bir düzeltme dahi gelmediğinin de altını çizmek isteriz.

Sürecin tüm ayrıntılarının okurlarımız tarafından bilinmesi gerektiğine inanıyoruz.

BirGün gazetesi olarak sadece hakkımız olanı istiyoruz. BİK yönetiminin gazetemize yönelik tutunduğu tavra karşı tüm yasal yolları kullanacağımızı da kamuoyuna bildiririz.” ifadeleri yer alırken okuyucudan destek istendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.